Czy na ogrzewaniu podłogowym można zamontować drewnianą podłogę

Podoba Ci się drewniana podłoga, ale w domu jest ogrzewanie podłogowe? Zastanawiasz się czy na ogrzewaniu podłogowym można zamontować drewno? Garść praktycznych porad i zasad, które pozwolą Ci cieszyć się zaletami i pięknem podłóg drewnianych w pomieszczeniach ogrzewanych „podłogówką”.

Jakie gatunki drewna można stosować na ogrzewaniu podłogowym?

Drewno jako naturalny produkt zmienia swoje wymiary przy zmianie wilgotności powietrza. W suchym otoczeniu np. w okresie zimowym, gdy w pomieszczeniu działa ogrzewanie, a okna są pozamykane, powietrze bardzo szybko staje się suche. W konsekwencji podłoga drewniana w tym okresie również wysycha, co skutkuje jej skurczem. Taka praca drewna wpływa na powstawanie szczelin między deskami.

Warto pamiętać, że gatunki drewna różnią się między sobą, niektóre kurczą się bardziej, inne mniej. Dlatego stosując deski o małym skurczu, minimalizujemy powstawanie szczelin między nimi. W tej roli doskonale sprawdzą się egzotyczne gatunki drewna takie jak teak, merbau czy jatoba. Z krajowych gatunków najczęściej wybieranym drewnem montowanym na ogrzewaniu podłogowym jest dąb.

Na „podłogówkę” najlepiej lite czy warstwowe?

Krzyżowe łączenie warstw w deskach warstwowych kompensuje tendencje drewna do zmiany wymiarów, w efekcie prowadzi do powstawania węższych szczelin między deskami, minimalizuje również ryzyko powstawania mikropęknięć. W deskach warstwowych współczynnik przewodzenia ciepła jest większy niż w deskach litych, co przekłada się na wyższą efektywność instalacji i sprawia, że stosowanie drewnianej podłogi na „podłogówce” jest jak najbardziej możliwe.

Jaka grubość desek na ogrzewanie podłogowe?

Przy doborze grubości desek zwykle kierujemy się chęcią zrównania poziomów z podłogami w innych pomieszczeniach np. z płytkami w łazience czy kuchni. W przypadku ogrzewania podłogowego należy zapoznać się z wytycznymi producenta poszczególnych rodzajów podłóg, którzy szczegółowo zaznaczają na modelach podłóg, czy nadają się na ogrzewanie podłogowe, czy nie.

Zazwyczaj grubość podłogi montowanej na ogrzewaniu podłogowym  nie przekracza 15 mm.

Deski z fazą czy bez?

Każde nawet niewielkie kurczenie się drewna powoduje powstanie widocznych szczelin pomiędzy deskami. Estetykę podłogi można poprawić wykorzystując deski z czterostronną fazą. Faza nie zmieni tendencji drewna do kurczenia się, poprawi natomiast efekt postrzegania całej powierzchni podłogi, a powstałe szczeliny będą mniej zauważalne.

W salonie ABC Dom w Krakowie szeroki wybór podłóg drewnianych na ogrzewanie podłogowe –  https://abcdomkrakow.pl/podlogi-drewniane/na-ogrzewanie/

W jaki sposób zamontować deski na ogrzewaniu podłogowym?

Przyklejenie podłogi drewnianej do wylewki betonowej eliminuje szczeliny pomiędzy wylewką betonową a deską. Wyklucza też konieczność układania podkładów, które należy stosować przy podłogach pływających. Tym samym optymalizuje wartość oporu cieplnego. Przyklejenie podłogi do betonu zminimalizuje również ryzyko powstawania odkształceń desek. Kleje i grunty wykorzystane do montażu podłogi powinny posiadać oznaczenia producenta dopuszczające do stosowania na ogrzewaniu podłogowym, a same deski również powinny posiadać stosowne oznaczenia.

Co z gwarancją producenta desek?

Decydując się na drewnianą podłogę na ogrzewaniu podłogowym, niezależnie od ogólnych zasad, również opisanych w tym artykule należy przeczytać zalecenia, wytyczne oraz warunki gwarancji producenta podłogi drewnianej.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Elektryczne maty grzejne z reguły montuje się w górnej warstwie podłogi tuż pod warstwą kleju. Sposób ułożenia elementów grzejnych w matach grzewczych tworzy strefy o różnych temperaturach. Prowadzi to do nierównomiernego rozkładu temperatury i punktowego przegrzewania desek.  

W wodnym ogrzewaniu podłogowym rury z czynnikiem grzewczym układane są pod 4-5 cm warstwą betonu. W tym rozwiązaniu nie występuję bezpośredni kontakt deski z rozgrzaną rurą, a ciepło z rur rozkłada się równomiernie w posadzce. Instalacja ogrzewania podłogowego musi posiadać automatykę utrzymującą temperaturę podłogi nie większą niż 26°C.

Podłogi drewniane montuje się tylko na wodnym ogrzewaniu podłogowym.

Jaka powinna być wilgotność posadzki z ogrzewaniem podłogowym?

Każda wylewka zawiera spore ilości wody, które przed rozpoczęciem montażu podłogi musi odparować.

W przypadku montażu podłogi drewnianej wartość wilgotności resztkowej nie może być wyższa niż 1,5% dla wylewek cementowych i 0,3% dla wylewek anhydrytowych. Przed zamontowaniem podłogi drewnianej każdorazowo należy sprawdzić ilość wilgoci resztkowej w wylewce.

Oferta rynku podłóg pozwala bez większych trudności znaleźć dobre i solidne propozycje na ogrzewanie podłogowe. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom takim jak deski warstwowe, czy nawet panele podłogowe użytkownicy „podłogówek” mogą cieszyć się pięknem drewnianej podłogi, która jednocześnie będzie ciepła w dotyku.

Autor: Sławomir Kuliżek – opiekun klienta / doradca techniczny w ABC Dom w Krakowie

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here