Jak zaoszczędzić na wydatkach na prąd

Oszczędzanie energii wykorzystywanej w gospodarstwie domowym to temat, który od kilku miesięcy nie schodzi z ust Polaków. Wbrew pozorom wygenerowanie oszczędności jest w wielu sytuacjach nie tylko możliwe do osiągnięcia, ale także stosunkowo łatwe. Poniżej przyglądamy się najważniejszym rozwiązaniom, które powinno rozważyć wszystkie osoby pragnące obniżyć swoje rachunki za prąd. 

Korzystanie z urządzeń elektrycznych a oszczędzanie 

Wiele sprzętów gospodarstwa domowego ma swoje warianty energooszczędne, oznaczone klasą A. Każdy sprzęt możesz dodatkowo sprawdzić pod kątem jego energochłonności i samodzielnie obliczyć spodziewane koszty związane z jego użytkowaniem. Warto przede wszystkim przyjrzeć się tym urządzeniom, które pobierają największe ilości prądu – płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny, lodówka, czajnik, zmywarka. Kolejne sprzęty energochłonne to komputer, odkurzacz, telewizor, kuchenka mikrofalowa, pralka, żelazko. 

Ekonomiczne wykorzystanie energii świetlnej 

O ile to możliwe staraj się zastąpić energię generowaną przez systemy oświetleniowe energią słoneczną. Po opuszczeniu danego pomieszczenia należy zawsze wyłączać w nim światło, aby niepotrzebnie nie generowało dodatkowych opłat. Ponadto warto wymienić żarówki na energooszczędne lub ich halogenowe bądź ledowe odpowiedniki. W ten sposób obniżysz poziom zużycia energii na potrzeb oświetlenia o nawet kilkadziesiąt procent. 

Nawyki związane z korzystaniem w kuchni 

Gotowanie to czynność zajmująca dużo czasu, podczas której wykorzystuje się duże ilości energii. By zaoszczędzić na jej zużyciu, warto zmienić swoje nawyki – gotować większe porcje na kilka dni w przód, gotować pod przykryciem oraz zrezygnować z tych form przetwarzania żywności, które są najbardziej wymagające. Warto pomyśleć nad rezygnacją ze smażenia na głębokim tłuszczu oraz pieczenia, które pochłaniają najwięcej prądu, a które można zastąpić energooszczędnymi formami obróbki termicznej. 

Odłączanie urządzeń od kontaktu 

Choć wiele osób nigdy o tym nie pamięta (lub w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy) to jednak urządzenia podłączone do kontaktu mogą pobierać energię nawet gdy są wyłączone. Dotyczy to między innymi ładowarek i akumulatorów, wykorzystywanych do lądowania elektroniki. Gdy tylko Twoje urządzenie będzie w pełni naładowane, warto od razu dołączyć je od gniazdka. 

Jak mieć wszystko pod kontrolą? 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wygląda zużycie energii w ich gospodarstwie domowym ani poszczególnych jego pomieszczeniach i zespołach urządzeń. Tymczasem uzyskanie pełnego i szczegółowego nadzoru jest bardzo proste. Możesz wykorzystać w tym celu darmowe i ogólnodostępne aplikacje dedykowane do obsługi gospodarstw domowych. Do niedawna najpopularniejszą była „Mój licznik”, zastępowana obecnie przez bardziej sprawną Powerhouse, dostępną pod linkiem: https://columbusenergy.pl/powerhouse.

Użytkownicy aplikacji uzyskają pełny zakres informacji na temat zużycia energii przez poszczególne urządzenia w gospodarstwie w wybranych przedziałach czasowych. Jest to doskonałe narzędzie pozwalające zoptymalizować wprowadzane zmiany w korzystaniu z urządzeń, by generowane przez nie oszczędności były jeszcze większe niż dotychczas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie zalety mają zlewozmywaki stalowe?
Następny artykułKredyty gotówkowe – ich zalety i wady
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here