Jaki materiał będzie odpowiedni do zasłon zaciemniających

Zasłony pełnią we wnętrzach dwie, bardzo istotne funkcje – pomagają ochronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem oraz zapewniają domownikom możliwość odgrodzenia się od świata zewnętrznego. Właściciele zarówno mieszkań, jak i przestrzeni biurowych coraz częściej decydują się na zakup zasłon zaciemniających. Z jakiego materiału powinny być one wykonane?

Chłodno, ale jasno

Zasłony zaciemniające nie powinny przepuszczać promieni słonecznych, a zatem zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Powszechnie kojarzone są one z ciemnymi, ciężkimi kawałkami materiałów, które potrafią nawet w słoneczny dzień stworzyć w pomieszczeniu mrok. Tymczasem w niektórych pokojach zwyczajnie nie może być zbyt ciemno. Mowa tutaj przede wszystkim o salonie, w którym często spędzamy popołudnie, a także o pomieszczeniach biurowych, w których w ciągu dnia pracownicy wykonują swoje obowiązki. Jeśli zależy nam na tym, aby zasłony chroniły przed nadmiernym ogrzewaniem pokoi, lecz z drugiej strony nie zaciemniły ich zupełnie, to powinny być one wykonane z aksamitu lub z żakardu. Zasłony aksamitne czy też żakardowe mają jeszcze jedną zaletę – przepięknie zdobią okna nadając tym samym wnętrzom eleganckiego wyglądu. Jest to bardzo istotne właśnie w kontekście salonu, pokoju gościnnego czy pokoju biurowego.

Zasłony do sypialni

Aksamit lub żakard doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, w których przebywamy niemal przez cały dzień. Niemniej jednak w kontekście sypialni warto pomyśleć o nieco innym materiale, z którego powinny być wykonane zasłony zaciemniające. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że domownikom zależy głównie na tym, aby w sypialni panowała jak najniższa temperatura. Jest to szczególnie istotne w porze letnich upałów. W nadmiernie nagrzanym pomieszczeniu będzie nam się źle spało, dlatego warto zapewnić mu odpowiednie zaciemnienie przez cały dzień. Do sypialni najlepiej sprawdzą się zasłony zaciemniające wykonane z tkaniny typu blakout lub też dimm out. Cechują się one najwyższym stopniem nieprzepuszczalności światła, co pozwala zachować w sypialni niską temperaturę nawet latem. Niemniej jednak nie warto decydować się na takie zasłony do sypialni, jeśli mamy w zwyczaju przebywać w niej także w ciągu dnia, na przykład oglądając telewizję czy czytając książkę. Powodem jest fakt, iż zasłony te powodują niemal całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Wchodząc do niego w ciągu dnia mamy wrażenie, jakby w środku panowała noc. Niemniej jednak sprawdzą się doskonale, jeśli lubimy uciąć sobie w ciągu dnia drzemkę, jednak nie potrafimy zasnąć przy świetle słonecznym.

Podsumowując

Zanim dokonamy zakupu zasłon zaciemniających warto zastanowić się, do jakiego pomieszczenia będą one przeznaczone oraz jakie są nasze oczekiwania względem nich. Producenci oferują bardzo szeroki asortyment zasłon zaciemniających, jednak przy ich wyborze zwracajmy uwagę na stopień nieprzepuszczalności światła. Informuje on o zaciemnieniu, jaki można dzięki konkretnemu materiałowi uzyskać w pomieszczeniu. Przykłady ładnych aranżacji okna przy użyciu zasłon zaciemnajacych możesz zobaczyć na tej stronie www.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here