Jakie są dotacje do fotowoltaiki w lubuskim

W całej Polsce można w ostatnich latach zauważyć wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych. Wobec nieustannie rosnących cen prądu to jedyny obecnie realny sposób na zaoszczędzenie na rachunkach. Fotowoltaika po jej zamontowaniu i uruchomieniu natychmiast zaczyna się zwracać, a po spłaceniu całości inwestycji, obecnie w ok. 6 do 10 lat, przez co najmniej 20 możemy korzystać z prądu elektrycznego za darmo. Gwarantowane obecnie przez producentów żywotność paneli fotowoltaicznych to 25-30 lat. Za instalacją fotowoltaiczną przemawiają także znacząco obniżone za nią ceny w ostatnich latach oraz możliwość pozyskania dotacji lub dofinansowań na tego typu przedsięwzięcia. Jakie są dotacje do fotowoltaiki w województwie lubuskim?

Aktualne programy dofinansowujące fotowoltaikę w lubuskim

Dla klientów indywidualnych oraz firm działających w województwie lubuskim trwa obecnie nabór wniosków o dofinansowanie na fotowoltaikę w następujących programach:

– „Mój Prąd” – ogólnopolski program rządowy, do którego nabór wniosków rozpoczął się 1 września i potrwa do 20 grudnia 2019 r. lub do wyczerpania alokacji środków; ma on w sumie potrwać do 2024 roku, chyba że środki wcześniej wyczerpią się środki finansowe na niego przeznaczone; można w nim otrzymać do 5 tysięcy kosztów kwalifikowanych;

– program priorytetowy „Czyste Powietrze” – dofinansowujący wymianę starych źródeł ciepła emitujących szkodliwe substancje do atmosfery na nowoczesne, jak instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła oraz termomodernizację budynku.

– Agroenergia – przeznaczony dla podatników podatku rolnego, którzy mogą liczyć w nim na pożyczkę na fotowoltaikę do 100 procent kosztów kwalifikowanych lub dotację do 40 procent kosztów kwalifikowanych, do wysokości 800 tysięcy zł;

– ponadto w każdym polskim województwie funkcjonują programy samorządowe, skierowane do mieszkańców, które pozwalają również uzyskać środki finansowe na kupno i montaż fotowoltaiki.

Inne korzystne rozwiązania dla inwestorów

Inwestorzy rozważający zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i stworzenie własnej mikroelektrowni, mogą także liczyć na inne, korzystne dla nich rozwiązania i pomoc finansową, jak:

– niskoprocentowany kredyt przyznawany na wyjątkowo korzystnych warunkach m.in. przez bank BGŻ, BNP Paribas, BOŚ oraz Pekao BP;

– ulgę podatkową 19 procent do kwoty 10 tysięcy złotych, którą każdy podatnik może odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym;

– 25-procentową ulgę inwestycyjną dla rolników obejmującą zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Mogą z niej skorzystać osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego.

Przeczytaj więcej: https://pgreen.com.pl/panele-fotowoltaiczne/fotowoltaika-lubuskie-instalacja-dofinansowania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here