Lakier do drewna

Domki letniskowe i altany, ogrodzenia, meble ogrodowe, schody, boazerie czy elementy wyposażenia – to wszystko, jeśli jest wykonane z drewna, wymaga odpowiedniej ochrony. O ile oleje do drewna, bejce czy impregnaty działają poprzez wniknięcie w jego strukturę, o tyle lakiery do drewna uwieńczają proces jego ochrony, stanowiąc twardą i wytrzymałą zewnętrzną warstwę ochronną. Jak zatem nakładać lakier do drewna, aby dobrze spełnił swoją funkcję?

Przygotowanie podłoża drewnianego

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z drewnem surowym, czy też zabieramy się za renowację drewna, które już wcześniej było impregnowane i pokryte lakierem, przed pomalowaniem go nową powłoką musimy koniecznie gruntownie oczyścić jego powierzchnię. W przypadku drewna surowego należy go dokładnie wygładzić. Można to zrobić ręcznie za pomocą papieru ściernego albo mechanicznie, przy użyciu szlifierki czy innych narzędzi stolarskich.

Natomiast w przypadku renowacji elementów drewnianych, na których istnieją stare powłoki, musimy je dokładnie usunąć. Tutaj także przydatny będzie papier ścierny albo szlifierka ze specjalną końcówką do szlifowania drewnianych powierzchni. Kiedy już uzyskamy czystą, suchą i gładką powierzchnię, pokrywamy drewno wybranym impregnatem, a jeśli chcemy nadać mu wybranego koloru, to malujemy je kolorową bejcą.

Lakier do drewna – jaki wybrać?

Lakierowanie powierzchni drewnianych

Lakiery do drewna pełnią przede wszystkim funkcję ochronną. Tym samym jest to ostateczna powłoka, która będzie pokrywać drewno. Najczęściej lakier do drewna jest całkowicie bezbarwny, co pozwala zachować widok naturalnego rysunku drewna. Może mieć jednak różny rodzaj wykończenia np. półmat lub połysk. To jednak nie wszystko!

Lakiery do drewna, podobnie jak inne produkty malarskie, mają różny skład. Jeśli zależy nam na tym, aby lakier był w pełni bezpieczny, ponieważ malujemy nim wewnętrzne wyposażenie z drewna czy nawet dziecięce zabawki, to warto wybrać lakier akrylowy (np. Vidaron). Bezbarwne lakiery akrylowe o nieco innym składzie znajdują także zastosowanie zewnętrzne.

Lakierowanie powierzchni drewnianych

Drewniane powierzchnie najczęściej są malowane za pomocą pędzla lub wałka malarskiego, jednak przy korzystaniu z większości dostępnych na rynku produktów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do malowania zastosować agregat malarski. Wszystko oczywiście zależy od wielkości malowanych powierzchni.

W przypadku mniejszych elementów, takich jak drewniane meble ogrodowe czy płoty, nie ma większego problemu z pomalowaniem ich pędzlem czy wałkiem. Sprawa wygląda inaczej, jeśli musimy pomalować drewnianą elewację.

Jeśli pokrywamy lakierem niewielkie drewniane konstrukcje, warto każdy element polakierować oddzielnie, co pozwala na dokładne zabezpieczenie powierzchni drewnianych w każdym miejscu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to przy malowaniu należy postarać się dotrzeć do najmniejszych szczelin, w tym celu warto zastosować mniejsze pędzle. Przy czym skuteczną ochronę drewna zyskujemy z reguły dopiero przy podwójnym kryciu lakierem, o czym także warto pamiętać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLampa vertigo – inna niż wszystkie
Następny artykułKarnisze elektryczne
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here