Materiały do produkcji wanien

Łazienka nie jest zwykłym miejscem, w którym dbamy o higienę. Tutaj również możemy zrelaksować się po długim dniu pracy i wyciszyć się przed snem lub rozgrzać po długiej wędrówce na mrozie. Do tego celu niezbędna jest oczywiście odpowiednia wanna.

Producenci wyposażenia łazienek oferują wiele różnych modeli wanien, dlatego bez problemu znajdziemy tę idealną. Jednak przed zakupem warto rozeznać się w tym temacie, ponieważ każdy typ wanny ma nieco inne zalety. Podstawowy podział to wanny wolnostojące i zabudowane, drugi dotyczy kształtu, a trzeci sposobu osadzenia wanny. Wanny różnią się również surowcami z jakich zostały wykonane. Jakie materiały mamy do wyboru?

Włókno szklane

Najtańszy materiał to włókno szklane. Włókno występuje w formie wzmocnionych arkuszy z tworzywa sztucznego, które są ostatecznie formowane w kształt wanny. Materiał jest dość trwały, chociaż podatny na odpryski z silnych uderzeń. Jego cechą charakterystyczną jest porowatość. Może to powodować nadmierne przenikanie wody w materiał, co powoduje z czasem wypaczenia. Plusem jest niska waga wanny, co jest bardzo cenne podczas transportu i wnoszenia wanny do domu.

Porcelana

Tak naprawdę wanny porcelanowe są wykonane z żeliwa lub stali tłoczonej, którą następnie pokrywa się kilkukrotnie warstwą emalii porcelanowej (mieszaniny sproszkowanego szkła). W ten sposób wykonuje się powstaje najbardziej luksusowa wanna wolnostojąca, ponieważ porcelana jest efektowna. Poza tym taki materiał jest bardzo wytrzymały, a przy tym nie jest porowaty. Trzeba jednak uważać z cięższymi przedmiotami, ponieważ porcelana może pod wpływem uderzenia pęknąć.

Akryl

Akryl używany jest w podobny sposób jak włókno szklane – duże arkusze tworzywa formowane są w kształt wanny, a następnie wzmacniane dodatkowo warstwą włókna szklanego. Materiał ten jest lekki i umożliwia wykonywanie wanien wolnostojących, pod zabudowę lub w różnych kształtach. Warto zauważyć, że materiał ten nie jest porowaty, przez co jest bardzo wytrzymały. Dobrze znosi uderzenia i nie odpryskuje, dlatego jest obecnie najczęściej stosowanym surowcem w produkcji.

Ceramika

Wanny ceramiczne są formowane z dużej ilości płytek ceramicznych, które następnie ulegają utwardzeniu. Surowiec ten można przyrównać do gliny, z której formuje się przedmioty o różnorakim kształcie i wielkości. Podobnie jest w przypadku wanien – ceramika pozwala na otrzymanie wanien w dowolnym kształcie i stylistyce.

Żywica kamienna

Kamienna żywica jest materiałem składającym się ze zmiażdżonego kamienia naturalnego połączonego z klejem. Daje to materiał kompozytowy, który ma wygląd kamienia naturalnego, ale jest dużo lżejszy i tańszy od naturalnego odpowiednika. Żywica kamienna zapewnia doskonałą trwałość, nie jest nieporowata, a przy tym doskonale magazynuje ciepło.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZmiany w podejściu do klienta
Następny artykułCzym jest łańcuch typu redler?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here