Materiały opałowe

Rosnące koszty ogrzewania domu sprawiają, że coraz więcej osób w bardzo świadomy sposób wybiera źródła ciepła wykorzystywane do ogrzewania domu. Nadal największą popularnością cieszą się paliwa stałe. Ta grupa produktów już dawno nie ogranicza się jednak jedynie do węgla i drewna. Zanim zamówisz opał, sprawdź, jakie rodzaje nośników energii są dostępne na rynku i co warto o nich wiedzieć.

Ekogroszek

W ostatnich latach ekogroszek zrobił w Polsce zawrotną karierę. Jest to paliwo, które pochodzi z węgla kamiennego bądź brunatnego. Do najważniejszych zalet opału ze strony https://ekogroszek-workowany.pl/ należy niższa emisja zanieczyszczeń w porównaniu do węgla. To właśnie dlatego uważa się go za bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla węgla. Jednocześnie ekogroszek wyróżnia się wysoką kalorycznością, czyli ilością energii wytworzoną z jednego kilograma materiału opałowego. Stosunek ceny do wydajności tego paliwa wypada dość korzystnie. Na dodatek przechowywany w workach ekogroszek zapewnia porządek w kotłowni.

Pellet

Niemałą popularnością cieszy się również pellet, czyli granulat produkowany z odpadów drzewnych. Różnego rodzaju dopłaty do pieców na pellet wynikają obecnie w dużej mierze z niskiej emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Jego kaloryczność jest tylko nieznacznie niższa, co czyni go wydajnym i na dodatek dość ekonomicznym sposobem na ogrzanie domu. Spalanie pelletu powoduje ponadto powstanie niewielkich ilości popiołu, który na dodatek można wykorzystać np. jako nawóz do ogródka. Jedynym minusem jest właściwie konieczność zakupu specjalnego pieca z podajnikiem, co jest dość sporym wydatkiem. Jednocześnie obsługa takiego urządzenia jest prosta, czysta i zautomatyzowana.

Węgiel

Choć odsetek domów ogrzewanych węglem znacząco spadł w ostatnich latach ze względu na popularność m.in. ekogroszku i pelletu, to nadal wiele osób korzysta właśnie z tego opału. Należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to jedynie węgla kamiennego. Węgiel brunatny pomimo niskiej ceny nie cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na brak możliwości przetransportowania go na większe odległości, niską wydajność oraz wysoką zawartość popiołu i siarki.

Z kolei węgiel kamienny wyróżnia się najwyższą kalorycznością spośród popularnych źródeł ciepła. Jednocześnie jego spalanie wiąże się ze znacznie wyższą emisją CO2 niż ekogroszek ze sklepu online SAM-BUD-ROL. Ilość popiołu w piecu również będzie większa niż w przypadku ekogroszku bądź pelletu. Na dodatek w Unii Europejskiej stopniowo odchodzi się od ogrzewania domów węglem.

Drewno

Jednym z ważniejszych źródeł ciepła w polskich domach nadal pozostaje drewno. Choć jego wartość opałowa jest nieco niższa niż w przypadku pelletu, ekogroszku oraz węgla kamiennego, to koszt ogrzania domu w ten sposób jest niższy. Oznacza to naprawdę dobry stosunek ceny do wydajności. Ponadto spalanie drewna jest uważane za dość ekologiczną metodę ze względu na niską emisję CO2 i innych zanieczyszczeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here