O szkodliwej działalności drewnojadów

Drewno od lat jest z powodzeniem wykorzystywane i przetwarzane przez człowieka. Nie jest jednak pozbawione wad – w jego wnętrzu z przyjemnością zalęgają się drewnojady, które drewno to niszczą i powodują poważne nieraz szkody. Do owadów najczęściej w nim żerujących zalicza się chrząszcze oraz trzy rodziny: kózkowate, miazgowce oraz kołatkowate. Larwy szkodników drewna są doskonale przystosowane z natury do drążenia w drewnie – ich ciało jest miękkie i giętkie – służy przemieszczaniu się po kanale wydrążonym w drewnianym materiale.

Spuszczel pospolity uznawany jest za jeden z najbardziej znanych szkodników. Świetnie czuje się w drewnie miękkim – sośnie, jodle czy świerku – materiale najczęściej używanym w popularnych w Polsce konstrukcjach budowlanych. Wieloletni rozwój larw w drewnie powodować może ogromne szkody, a w ich wyniku grozić może nawet zawalenie się konstrukcji dachowej.

Spuszczela pospolitego najczęściej spotkać można na strychach i dachach, choć z powodzeniem zagnieżdża się również w południowych ścianach drewnianych budynków – często młodszych niż 10-letnie.

O tym, że larwy spuszczela rozpoczęły żerowanie świadczą jasne smugi o szerokości około 1 mm, widoczne na drewnie. Larwy żyją długo – od 2 do nawet 10 lat. W stadium wyrośnięcia potrafią drążyć tunele o szerokości nawet 6 mm.

O tym, że drewno zostało zaatakowane przez spuszczela pospolitego, świadczyć może przedostawanie się związków feromonowych na zewnątrz. Feromony wydzielane są do trocin i znajdują się w korytarzach drążonego drewna. Samice w odpowiedzi na wydzielane feromony składają jaja w szczelinach drewna zaatakowanego przez larwy spuszczela. Zdolność do fruwania opanowana przez samice spuszczela sprawia, że te mogą pokonywać nawet znaczne odległości, by znaleźć najbardziej odpowiednie miejsce do złożenia jaj.

Występowanie drewnojadów niekorzystnie wpływa na wygląd i ogólną kondycję drewnianych mebli. Warto więc dbać o to, by jak najbardziej kompleksowo zabezpieczać drewno przed szkodliwą działalnością ksylofagów. Dlatego też ważnym jest aby do zwalczania owadów w drewnie wynająć profesjonalną firmę, który upora się z kornikami.

[Głosów:2    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowocześnie czy klasycznie?
Następny artykułO czym należy pamiętać kupując czajnik elektryczny
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here