Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

Wśród najbardziej popularnych metod ocieplania poddasza możemy wymienić wełnę mineralną i styropian. Coraz większą popularnością cieszy się jednak inne rozwiązania. Chodzi o ocieplenie przy użyciu pianki poliuretanowej. Z pewnością warto nieco bliżej przyjrzeć się tej technologii i zaletom, jakie daje ocieplenie pianką PUR.

Jakie są zalety ocieplenia poddasza pianką poliuretanową?

Wykonanie izolacji z pianki poliuretanowej może przynieść kilka zasadniczych korzyści. Pierwszą z nich jest uniwersalność tego rozwiązania. Ocieplenie pianką PUR sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem. W okresie zimowym izolacja z pianki będzie chronić przed utratą ciepła, a latem pozwoli zatrzymać chłodniejsze powietrze we wnętrzu budynku.

Pianka poliuretanowa jest w 100% bezpieczna dla zdrowia. Przede wszystkim nie emituje toksyn do otoczenia oraz nie uwalnia nieprzyjemnych zapachów. Nie można również zapomnieć o kwestii ekonomicznej. Pianka poliuretanowa jest dużo bardziej efektywna od tradycyjnych metod. Warstwa pianki otwartokomórkowej o grubości 5 cm zapewni izolację porównywalną z tradycyjną izolacją o grubości 10 cm. To pozwala uzyskać oszczędność miejsca. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku niskich domów.

Cechą charakterystyczną pianki poliuretanowej jest paroprzepuszczalność. Dzięki tej właściwości pianka eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej. Wypełnia wszystkie przestrzenie, tworząc jednolitą i ciągłą warstwę izolacji. To sprawia, że w pomieszczeniach ocieplonych pianką nie powstają tzw. mostki termiczne.

Omawiając zalety pianki poliuretanowej, trzeba także wspomnieć o jej wytrzymałości. Pianka jest odporna na działanie temperatury, wilgoci i zachowuje swoje optymalne właściwości nawet kilka lat po aplikacji.

Oprócz izolacji termicznej pianka poliuretanowa stanowi doskonałą barierę akustyczną. Dzięki temu w izolowanych pomieszczeniach nie jest słyszalna na przykład głośna muzyka. Warstwa piany o grubości 10 cm może zredukować poziom hałasu nawet o 55 decybeli.

Jakie właściwości ma pianka poliuretanowa do ocieplania?

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa wypełnia każdą szczelinę, dzięki czemu zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Ten rodzaj materiału świetnie sprawdza się w trakcie izolacji poddaszy o skomplikowanej więźbie dachowej. Pianka PUR może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Nie bez znaczenia jest również prostota i szybkość aplikacji piany. Doświadczona firma jest w stanie ocieplić w ciągu jednego dnia nawet 250 m2 powierzchni. Pianka otwartokomórkowa jest bardzo lekka, dlatego też nie obciąża konstrukcji poddasza. Skuteczność tej formy izolacji zależy przede wszystkim od grubości warstwy pianki.

Ocieplanie poddasza pianką to idealny sposób na poprawę właściwości termoizolacyjnych. Kluczowym elementem, który decyduje o efekcie prac, jest wybór odpowiedniej piany oraz firmy, która ma doświadczenie w tego typu pracach. Koszt ocieplenia pianką jest nieco wyższy niż w przypadku wełny czy styropianu. Niemniej jednak bardzo szybko pojawią się oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here