Spawanie na zimno, czyli właściwości nowoczesnych klejów do metalu

Drobne usterki, pęknięcia i nieszczelności metalowych elementów konstrukcyjnych to codzienność, która może być prawdziwą zmorą dla wielu osób. Jeśli zależy Ci na wykonaniu doraźnej naprawy nieszczelnej metalowej rury, uszczelnieniu cieknącego bojlera lub przedłużeniu żywotności pękniętego zawiasa, zamiast dzwonić po fachowca, możesz sięgnąć po specjalny klej do metalu, który przynajmniej na pewien czas zaradzi Twoim kłopotom.

Jaki klej do metalu wybrać?

Skuteczność działania kleju do metalu zależy od jego składu i związanych z nim właściwości. Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj kleju będzie równie skuteczny w przypadku określonych metali i wykonanych z nich przedmiotów. Dla przykładu na rynku znaleźć można specjalne rodzaje klejów do uszczelniania zbiorników stalowych, kleje do aluminium i metali galwanizowanych, specjalne kleje do miedzi, kleje do stali i blach, kleje do metalu elastyczne, odporne na ścieranie i wiele więcej. Najczęściej są to kleje dwuskładnikowe, które po zmieszaniu tworzą silnie wiążącą maź o właściwościach wypełniających i uszczelniających. W sprzedaży znaleźć można również kleje jednoskładnikowe, łatwe w aplikacji, ale zwykle o nieco słabszych właściwościach wiążących. Ciekawym rodzajem kleju do metalu może być klej jednoskładnikowy w formie plastycznej masy do ugniatania. Po zagnieceniu klej zyskuje właściwości wiążące, wypełniające i uszczelniające, przez co może być ciekawą alternatywą dla spawania pękniętych elementów metalowych lub uzupełniania ubytków spowodowanych przez korozję.

Jakie zastosowania dla kleju do metalu w warunkach domowych?

W zastosowaniach domowych klej do metalu pełnić będzie zwykle funkcję tymczasowego, doraźnego ratunku w przypadku niespodziewanej awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, nieszczelności w systemie domowego ogrzewania czy uszkodzenia metalowych naczyń, na przykład garnków. Przy pomocy odpowiednio dobranego kleju mamy możliwość zaklejenia cieknącej rury i to niezależnie od tego, czy jest to rura stalowa, czy też miedziana. Sięgając po klej, możemy w szybki sposób załatać cieknący, przerdzewiały kaloryfer, grzejnik, bojler lub junkers. Klej do metalu przyda się nam również wtedy, gdy dojdzie do przepalania lub skorodowania dna garnka, patelni czy metalowej brytfanny.

Nowoczesne, jedno- lub dwuskładnikowe kleje do metali to niezwykle użyteczny materiał naprawczy, który znajdzie mnóstwo różnorodnych zastosowań profesjonalnych i amatorskich. Taki klej okaże się szczególnie przydatny w sytuacjach awaryjnych, gdy nie możemy czekać na fachowca, gdy powstała usterka musi zostać naprawiona w trybie pilnym.

[Głosów:7    Średnia:2.7/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak stworzyć „plamoodporną” kuchnię?
Następny artykułRóżne oblicza zegarków damskich
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here