Trawa ozdobna do ogrodu

Jeszcze do niedawna trawa kojarzyła się jedynie z zielonym, równo przystrzyżonym trawnikiem. Obecnie dużą popularnością cieszą się różnobarwne trawy ozdobne, które upiększają ogrody przez cały rok. Nie mają dużych wymagań, świetnie się rozrastają i zachwycają formą, dzięki czemu są częstym elementem ogrodowych aranżacji. Jak sadzić ozdobne trawy i na co zwrócić uwagę podczas ich pielęgnacji?

Trawy ozdobne – aranżacje

Jeśli chcesz stworzyć całoroczną aranżację, koniecznie wykorzystaj trawy ozdobne w ogrodzie. Ich zaletą jest fakt, że łatwo się rozkrzewiają i są roślinami wieloletnimi. Mają świetne zdolności adaptacyjne, niewielkie wymagania i dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Niestraszne im susze, a elastyczność pustych w środku łodyg sprawia, że dobrze znoszą deszcze i wiatry. Mnogość gatunków pozwoli stworzyć wyjątkowe aranżacje w ogrodzie. Wśród wielu odmian znajdziesz wysokie i niskie trawy ozdobne, które będą różnić się pokrojem, barwą i kwiatostanami.

Umiejętne wykorzystanie wielu gatunków traw sprawi, że ogród będzie różnobarwny przez cały rok. Wiosną zazieleni się delikatnie, latem wybuchnie soczystą zielenią, a jesienią przyozdobi czerwienią i brązem. W miesiącach zimowych uschłe, złote źdźbła będą idealnie kontrastować na tle śniegu. Tworząc różnogatunkowe kompozycje, pamiętaj, aby łączyć rośliny o podobnych wymaganiach. Trawa wysoka świetnie współgra z mniejszymi kwiatami lub krzewami. Te, które zachwycają urokiem pod koniec lata, warto połączyć z roślinami kwitnącymi w podobnym okresie (np. astry, chryzantemy, dalie, wrzosy). Niskie trawy ozdobne (kostrzewa sina, kosmatka owłosiona lub turzyca) poradzą sobie na skalniakach, wraz z rozchodnikiem, słonecznicą lub trzmieliną. Gatunki zimozielone świetnie sprawdzą się w otoczeniu jednobarwnych roślin, będąc pięknym, zielonym tłem.

Jak sadzić trawy dekoracyjne?

Sadząc trawy w ogrodzie, zwróć szczególną uwagę na wybór odpowiedniego podłoża oraz odległość między kępami. Informacje te znajdziesz na etykietach doniczek, można jednak przyjąć kilka uniwersalnych zasad.

Większość z nich najlepiej czuje się w pełnym słońcu lub w miejscach słonecznych o rozproszonym świetle. Aby odpowiednio zaaranżować ogródek, warto wziąć więc pod uwagę indywidualne potrzeby traw ozdobnych. Jedne będą wolały podłoże przepuszczalne, lekkie i piaszczyste, inne natomiast gleby żyzne i wilgotne. Trawy wysokie i niskie mogą być też mrozoodporne lub ciepłolubne, które należy dobrze zabezpieczyć przed zimą.

Wybierając trawy preferujące cieplejsze regiony, postaw na podłoże przepuszczalne. Zalegająca w korzeniach woda może prowadzić go ich gnicia i obumierania roślin. Idealnie sprawdzi się tu mieszanka ziemi i piasku. Trawy o barwie szarej lub niebieskiej będą potrzebowały słonecznego oraz suchego stanowiska, ale byliny pochodzenia leśnego lepiej czują się w wilgotniejszej glebie z dodatkiem kompostu.

Trawy ozdobne pozostają piękne, gdy pozostałe rośliny zimują

Kępy traw ozdobnych należy sadzić w dosyć dużych odległościach od siebie. Początkowo rabaty nie wyglądają zbyt efektownie, ale gdy tylko trochę się rozrosną, stworzą wyjątkową kompozycję. Jeśli posadzisz je zbyt ciasno, bardzo szybko będzie trzeba je rozsadzić. Można przyjąć zasadę, że odległości powinny być zbliżone do ich wysokości docelowej. Trawa ozdobna niska potrzebuje odstępu około 30–70 cm, trawa wysoka nawet do 150 cm.

Trawy ozdobne do cienia i na stanowiska słoneczne

Znaczna większość tych roślin preferuje stanowiska słoneczne, ale wśród nich można wskazać też trawy ozdobne do cienia. W lekko zacienionych i chłodnych miejscach możesz posadzić rajgras wyniosły lub kosmatki, ale turzyca biała i mozga trzcinowa będą wymagały dodatkowo wilgotniejszej gleby. W słońcu można posadzić gatunki takie, jak: miskant chiński, rozplenica japońska, tatarak trawiasty lub czerwona trawa Red Baron.

Jeśli dysponujesz stanowiskiem słonecznym i osłoniętym od wiatru, idealnie sprawdzi się tu trawa pampasowa. Jest duża i kępiasta, a na jesieni zachwyca ogromnymi wiechami, które przyjmują kształt piramidy. Warto wspomóc ją jednak nawozem do traw – jako jedna z nielicznych potrzebuje takiego zabiegu. Trawa pampasowa jak szybko rośnie? Jest trawą wysoką, w trakcie jednego sezonu może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Wymaga jednak okrycia na zimę, w innym wypadku nie przetrwa większych mrozów.

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Najlepszym okresem na sadzenie młodej trawy ozdobnej w ogrodzie jest wiosna. Dzięki temu roślina ukorzeni się przed zimą i przystosuje się do trudniejszych warunków. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz posadzić sadzonki traw ozdobnych pochodzące z cieplejszych rejonów świata.

Jesienią można z powodzeniem sadzić gatunki mrozoodporne i te z podobnych do naszej stref klimatycznych. Ważne jednak, aby przykryć je na zimę jedliną, liśćmi lub korą – pozwoli to zwiększyć ich szanse na przetrwanie. Wczesna jesień to także dobry moment na posadzenie traw ozdobnych, które są już dobrze ukorzenione i wyrośnięte. Najlepiej jednak zakończyć sadzenie w okolicy drugiej połowy września.

Trawy ozdobne – podlewanie

Trzeba przyznać, że w przypadku traw ozdobnych nie istnieją żadne szczególne zasady podlewania. Zazwyczaj wystarczy im przeciętna, niezbyt wilgotna ziemia. Nawadnianie wykonuj regularnie w pierwszym roku od posadzenia, aby wzmocnić system korzeniowy. W kolejnych latach nie jest to już tak ważne, możesz robić to znacznie rzadziej. Rośliny te dobrze znoszą suszę, wyjątkiem są jedynie te, które rosną w donicach. W takim przypadku należy zachować stałą regularność podlewania, monitorując wilgotność gleby.

Nasiona traw ozdobnych przyciągają do ogrodu ptaki

Kiedy przycinamy trawy ozdobne?

Przycinanie traw ozdobnych najlepiej przeprowadzić na wiosnę. Rośliny te zdobią ogród nawet zimą, gdy inne gatunki nie wyglądają tak atrakcyjnie. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o trawy ozdobne zimozielone, pięknie wyglądają też te całkiem suche, na których osiadają płatki śniegu. Co więcej, nasiona traw przyciągną ptaki szukające pokarmu, dzięki czemu ogród będzie tętnił życiem. Jest także inny powód tego, że przycinanie traw ozdobnych powinno odbywać się w okolicach marca. Uschłe źdźbła chronią roślinę przed przemarznięciem. Delikatniejsze gatunki warto dodatkowo osłonić, ale ta naturalna bariera ochronna jest niezastąpionym wsparciem.

Pielęgnację możesz zacząć w połowie marca – uschnięte trawy obetnij zaraz u podstawy. Wyjątkiem jest trawa pampasowa, przycinanie której należy wykonać 15–20 cm nad ziemią. Gatunki zimozielone oczyść jedynie z uschniętych liści za pomocą nożyc lub sekatora.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWiśnia Łutówka – opis gatunku
Następny artykułFotel uszak – wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here