Czy jest sens dawać wapno na trawnik?

Każdy kto ma trawnik i komu zależy na tym, aby prezentował się on jak najlepiej, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że dość często proponowane jest wapnowanie trawnika. Ale czy to faktycznie ma sens, i czy można je robić obojętnie kiedy? Jeśli chcemy, żeby nasze działania mające za zadanie zadbanie o nasz trawnik przyniosły faktycznie spodziewane rezultaty, to koniecznie powinniśmy się o nich jak najwięcej dowiedzieć, tak abyśmy mieli pewność, że robimy tutaj wszystko dokładnie tak jak należy.

Jak to wygląda?

Jeżeli nasza ziemia ma zbyt kwaśne ph, to może się okazać, że nasza trawa nie będzie rosła tak jakbyśmy chcieli, a co więcej mogą się wśród trawy pojawiać niechciany chwasty. Dlatego też trzeba tutaj powiedzieć, że w takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie wapno na trawnik dzięki któremu wyrówna się ph gleby i już nie będzie kwaśne.

Czy jest sens dawać wapno na trawnik?

Ale żeby takie wapno na trawnik nie wyrządziło naszej trawie więcej szkody niż pożytku, na początek powinniśmy się zorientować, jakie ph ma ta nasza gleba, tak abyśmy nie podawali jej tego wapna bez potrzeby. Jeśli jednak wiemy, że wapno na trawnik jest potrzebne, to powinniśmy je wykładać w momencie kiedy nie ma już śniegu, ale trawa jeszcze nie zaczęła rosnąć. Zazwyczaj ma to miejsce na przełomie lutego i marca. Albo wtedy, gdy trawa przestaje już rosnąć czyli przełom października a listopada.

Co to daje?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, co nam da takie wapno na trawnik, to trzeba wiedzieć, że dzięki wyrównaniu współczynnika ph w glebie, będziemy mieli pewność, że nasza trawa będzie się lepiej rozwijała, a co się z tym wiąże, że będzie szybciej i ładniej rosła. Dodatkowo wapno na trawnik wyłożone sprawi, że będziemy mogli się pozbyć wszelkiego rodzaju chwastów, które będą psuły wizerunek naszego trawnika i będą powodowały, że będzie on otrzymywał znacznie mniej składników odżywczych. Koniecznie zobaczmy, co jest nam tutaj proponowane, tak abyśmy mieli pewność, że to co dla siebie wybierzemy i to wapno, które tutaj zastosujemy, faktycznie będzie tym najlepszym, z którego będziemy mogli skorzystać.

Jeżeli nie chcemy sami tego robić, bo obawiamy się, że przez złe wyłożenie wapna zniszczymy nasz trawnik, to jak najszybciej powinniśmy się skontaktować ze specjalistami w tej dziedzinie. Wówczas się okaże, że oni przeprowadzą taką czynność za nas, a my będziemy mieli pewność, że wszystko zostało wykonane dokładnie tak, jak powinno. Może się okazać, że takie wapnowanie trzeba będzie wykonywać systematycznie i warto się wówczas tego trzymać.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here