Dotacje na fotowoltaikę w województwie śląskim 2020 – praktyczne informacje

Fotowoltaika to coraz częściej stosowane rozwiązanie pozwalając w całkowicie bezpieczny i czysty sposób pozyskiwać prąd z energii słonecznej. Dla inwestorów chcących kupić części instalacji i zamówić jej montaż, pewną przeszkodą mogą być początkowe koszty. Dlatego warto wiedzieć, jakiego rodzaju programy dotacyjne, dofinansowujące i grantowe działają obecnie w Polsce i w poszczególnych województwach, np. w województwie śląskim w 2020 roku, z których można skorzystać szukając sposobów finansowania takiego przedsięwzięcia. Oto praktyczne informacje dotyczące dotacji na fotowoltaikę w województwie śląskim w 2020 roku.

Programy dotacyjne i dofinansowujące w całej Polsce

Zarówno mieszkańcy województwa śląskiego, jak i innych części Polski, którzy chcą zmienić źródła pozyskiwania energii na alternatywne i odnawialne, mogą obecnie ubiegać się o dotacje i dofinansowania w następujących programach:

1. „Mój Prąd” – rządowy program uruchomiony w 2019 roku, który oferuje 5 tys. zł bezzwrotnej dotacji na fotowoltaikę osobom fizycznym, które będą korzystać z instalacji o maksymalnej wielkości 10 kWp.

2. „Prosument 2” – ogólnopolski program, do którego należy składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można uzyskać dotację w wysokości 15 lub 30 procent dofinansowania w formie niskooprocentowanej pożyczki (oprocentowanie w wysokości 1 procent, na okres maksymalnie 15 lat).

3. „Czyste Powietrze” – kolejny program ogólnopolski oferujący dofinansowanie na kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne w wysokości 100 procent w formie pożyczki w ramach pozostałych kosztów kwalifikowanych. Wnioski do tego programu należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a pożyczka lub kredyt udzielana jest na okres maksymalnie 15 lat, również z wyjątkowo korzystnym oprocentowaniem (nie więcej niż WIBOR 3M + 70 pkt bazowych i nie mniej niż 2 procent rocznie).

Regionalne programy dofinansowujące fotowoltaikę

Mieszkańcy województwa śląskiego mogą także liczyć na pozyskanie dotacji w regionalnych programach umożliwiających sfinansowanie części kosztów odnawialnych źródeł energii lub wzięcie kredytów na preferencyjnych warunkach. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej udział produkcji odnawialnych w pełnym bilansie energetycznym Polski powinien już w 2020 roku wynieść 15 procent. Praktycznie w każdym województwie można więc obecnie starać się o środki pozwalające na zamontowanie instalacji fotowoltaicznych na nowo powstających budynkach lub wymianę przestarzałych systemów na nowoczesne.

Przeczytaj więcej: https://pgreen.com.pl/panele-fotowoltaiczne/fotowoltaika-slaskie-instalacja-dofinansowania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFirma sprzątająca
Następny artykułPoszewki dekoracyjne na poduszki – prosty sposób na odmianę wnętrz
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here