Wybór ekspresu do kawy to nie lada wyczyn – w sklepach aż roi się od jedynych w swoim rodzaju ofert. Jak zatem wybrać najlepszy sprzęt?

Jeszcze do niedawna ciśnieniowe ekspresy do kawy w domu były rzadkością, ale dziś coraz częściej decydujemy się na takie wyposażenie kuchni, ponieważ dzięki takiemu prostemu rozwiązaniu mamy dostęp do najlepszej kawy każdego poranka.

Choć ekspresy coraz częściej goszczą w naszych domach, wciąż trudno nam wybrać ten najlepszy. Nic dziwnego. Oferta producentów jest bogata, a każdy zapewnia, że sprzęt kupiony u niego spełni oczekiwania nawet wybrednego konsumenta. Warto więc poznać rodzaje ekspresów do kawy, by dowiedzieć się, jaki najlepiej uzupełni nowoczesny wystrój mieszkania.

Ekspres do kawy w nowoczesnym mieszkaniu

Kuchnia to serce każdego mieszkania, nawet tego nowoczesnego, które należy do zabieganych i zapracowanych ludzi. Paradoksalnie właśnie takie osoby powinny szczególnie zadbać o dobre wyposażenie kuchennych przestrzeni. Wszak czas zaoszczędzony na przygotowywaniu posiłków można poświęcić na spędzenie czasu z bliskimi lub wyjście do kina albo na imprezę. Właśnie dlatego warto zainwestować w wielofunkcyjny robot kuchenny, który weźmie na siebie większość nielubianych prac. Punktem obowiązkowym jest oczywiście zmywarka. Dzięki niej nie będziemy tracić godzin na doprowadzaniu naczyń do idealnego stanu. Urządzając kuchnię, nie zapominajmy jednak o ekspresie do kawy. To urządzenie powinno bowiem zająć honorowe miejsce na kuchennej półce. Dzięki niemu możemy bowiem delektować się najlepszą kawą zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę. Bez wątpienia dobry ekspres zrobi także furorę wśród znajomych, którzy w czasie odwiedzin mogą liczyć na napoje, jakich nie powstydziłaby się najlepsza kawiarnia w mieście.

Trzy najbardziej popularne rodzaje ekspresów do kawy

W ofercie producentów znajdziemy wiele rodzajów ekspresów do kawy. Do najpopularniejszych w należą ekspresy przelewowe, automatyczne i kolbowe. Każdy z nich cechuje się nieco innym sposobem przyrządzania napojów oraz ich smakiem. Sprawdź, gdzie kupisz najlepszy ekspres do kawy na https://www.dolce-gusto.pl/machines.

Ekspresy przelewowe

Działanie ekspresu przelewowego nie jest skomplikowane. Wodę wlewamy do specjalnego pojemnika, mieloną kawę umieszczamy w kolejnym naczyniu wymoszczonym papierowym filtrem, a pod spodem lokujemy dzbanek. Po naciśnięciu guzika, który uruchamia grzałkę, woda zaczyna się podgrzewać, a gdy dochodzi do wrzenia, zaczyna przelewać się przez pojemnik z kawą. Tym samym gotowy napój spływa wprost do dzbanka. Zaletą ekspresu przelewowego jest bez wątpienia nieskomplikowana obsługa i duża ilość kawy, którą można przygotować za jednym zamachem. Dodatkowo napój jest mocny, intensywny i do złudzenia przypomina tradycyjnie parzoną plujkę, choć brak w nim fusów. Minusem urządzenia jest to, że używamy do niego mielonej kawy. Jeśli nie macie młynka do kawy, wasze napoje nigdy nie osiągną idealnego aromatu.

Ekspresy automatyczne do kawy

Ekspresy automatyczne to urządzenia, które najchętniej wybierają bariści. Dzieje się tak nie bez powodu. Sprzęt jest bowiem wyposażony w specjalny młynek, który umożliwia korzystanie z kawy w ziarnach. Oznacza to, że mielenie następuje bezpośrednio przed zaparzaniem, a co za ty idzie – mała czarna z ekspresu automatycznego ma zawsze doskonały aromat. Ponadto niewątpliwą zaletą takiego urządzenia jest możliwość przygotowania wielu typów napojów. Trzeba wiedzieć, że ekspres automatyczny umożliwia zrobienie idealnego espresso, americano, cappuccino i wielu innych rodzajów kaw. Wystarczy tylko wcisnąć odpowiedni guzik, podstawić filiżankę i voila!

Ekspresy kolbowe

Równie popularne jak ekspresy przelewowe są ekspresy kolbowe. Ich obsługa nie jest skomplikowana, ale kupując takie urządzenie, warto zainwestować w młynek, ponieważ sposób działania ekspresów kolbowych uniemożliwia wbudowanie go do urządzenia. Zmieloną kawę umieszczamy bowiem w specjalnej kolbie, którą następnie przykręcamy do sprzętu. Po naciśnięciu guzika uruchamia się grzałka, a wrząca woda, przepływając przez kolbę, zamienia się w kawę. Plusem ekspresu kolbowego jest jego prostota, minusem może być natomiast możliwość przygotowania wyłącznie jednego typu napoju, czyli espresso.

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Urządzając mieszkanie, warto zastanowić się więc, jaką kwotę możemy przeznaczyć na ekspres do kawy oraz ile miejsca w kuchni możemy mu poświęcić. Równie ważne jest zastanowienie się nad tym, jaką kawę pijemy najczęściej. Jeśli nikt wśród domowników nie przepada za mlecznymi kawami, ale za to wszyscy uwielbiają aromatyczne espresso, być może w zupełności wystarczy ekspres kolbowy. Pamiętajmy też, by zainteresować się funkcjami, jakie ma sprzęt, który kupujemy. Czy na pewno spełniają nasze oczekiwania?

Wybór ekspresu do kawy to niełatwe zadanie. Pamiętajmy, że to także niemały wydatek, dlatego kupując taki sprzęt, warto poświęcić nieco więcej czasu, by kupić dokładnie to, czego potrzebujemy. Wówczas zadowolenie z urządzenia będzie jeszcze większa, a kawa każdego dnia będzie smakować lepiej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here