mieszkanie od dewelopera

Proces zakupu mieszkania może wydawać się prosty – szukamy mieszkania na sprzedaż w trójmieście (lub gdziekolwiek, gdzie chcemy zamieszkać), a następnie oglądamy je i podejmujemy decyzję o zakupie. Tak naprawdę jednak nie jest to tak łatwe, jak się wydaje. Zwłaszcza, jeśli nasze mieszkanie kupujemy z rynku pierwotnego. Dlaczego tak jest i o czym musimy tutaj wiedzieć?

Zakup mieszkania kontra jego odbiór

Prostota w zakupie mieszkania jest oczywista – płacimy za mieszkanie i finalnie je otrzymujemy. Schody zaczynają się wtedy, gdy przychodzi do jego odbioru, a my musimy sprawdzić, czy deweloper przygotował je zgodnie z umową, ale i obowiązującymi na rynku mieszkaniowym standardami. Odebranie mieszkania nijak się ma do oglądania go przed zakupem – tutaj musimy być czujni. Mieszkania na sprzedaż w Trójmieście i w innych rejonach Polski zawsze wyglądają atrakcyjnie – do czasu, kiedy dokładnie się im przyjrzymy. Wtedy mogą (choć oczywiście nie muszą) wyjść na jaw ich defekty. Co jednak ważne, deweloper (a konkretnie – pracująca dla niego firma budowlana) musi je usunąć na swój koszt.

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Aby sprawdzić mieszkanie od dewelopera i właściwie je odebrać, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Najlepiej zacząć od przygotowania sobie listy rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, a które najczęściej są przez ekipę budowlaną zaniedbywane. Możemy przy tym bazować na doświadczeniach naszych znajomych, albo też informacjach znalezionych w Internecie. Umówmy się na odpowiednią porę – ta najbardziej właściwa to taka, w której mieszkanie widać w świetle dziennym. Wtedy też najłatwiej jest wychwycić wszelkiego rodzaju ubytki w jego obrębie. Jeśli odbioru dokonujemy sami, zadbajmy o odpowiednie narzędzia – podstawą jest metrówka i poziomica, ale warto zabrać tyle sprzętu, ile tylko posiadamy. Nie mamy limitu czasu na oglądanie naszego lokum – wykorzystajmy go tyle, ile będziemy potrzebować.

Już w czasie odbioru szczególną uwagę zwróćmy na ściany, które powinny być gładkie i równe oraz podłogi – również takie, jak ściany. Zadbajmy o obecność kątów prostych, spójrzmy również na szczelność okien i drzwi. Ważne jest też, żeby zadbać o metraż – zdarza się, że jest go mniej, niż na umowie. Wtedy możemy żądać zwrotu części gotówki. Bywa i tak, że jest go więcej – wtedy z kolei jesteśmy na wygranej pozycji. Spójrzmy na rysy na szybach oraz na elementach podatnych na nie (w tym drzwiach) – zadbajmy też o to, by media zostały odpowiednio podłączone.

Jeżeli czujemy, że sami nie podołamy odbiorowi mieszkania, zabierzmy ze sobą specjalistę. Co prawda będzie nas to nieco kosztować, ale będziemy spokojni, że wszystko zostanie zauważone i zapisanie w protokole odbioru, tak ważnym w całym tym procesie.

Podsumowanie

Zakup mieszkania od dewelopera może być prosty, jeżeli patrzymy na niego pod kątem samej transakcji (płacimy – otrzymujemy). Abyśmy jednak z lokum byli zadowoleni, musimy zadbać o to, by zostało nam oddane w nienagannym stanie. Przyłóżmy się do tego, by wprowadzić się do miejsca, w którym zawsze chcieliśmy mieszkać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPompa do tankowania Adblue
Następny artykułJakie są efekty ćwiczeń na stepperze?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here