Nie ma wątpliwości, że cieszymy się z nadejścia wiosny. Pierwsze wysokie temperatury i ciepło padających promieni słońca zmusza nas jednak do porządków po zimie. Świetną okazją do gruntownego wysprzątania domu jest Wielkanoc. Jak się okazuje, te święta są najczęściej powodem, dla którego doprowadzamy nasze „cztery kąty” do idealnej czystości.

Jak sprzątają Polacy?

Statystyki jasno wskazują, że Polacy nie lubią sprzątać, a generalne porządki realizują tylko kilka razy w roku. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę mieszkańców całej Unii Europejskiej, wypadamy pod tym względem naprawdę dobrze. Uznawani jesteśmy nie tylko za świetnych organizatorów sprzątania, ale też gospodarzy, którym domy zawsze utrzymane są w należytym porządku.

Idealna strategia sprzątania

Aby wszystkie prace przebiegały szybko i sprawnie najlepiej zacząć sprzątanie zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu”. Oczywiście najlepszą opcją jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która zrobi to za nas. Łatwo ją znaleźć w sieci, wpisując choćby hasło typu „sprzątanie domu warszawa”. Wtedy nie musimy martwić się dosłownie o nic. Firma sprzątająca przyjedzie we wskazanym dniu i szybko rozprawi się z brudnymi oknami, podłogą czy kurzem. Do tego zastosuje też profesjonalne środki czyszczące i pielęgnacyjne.

Porządki krok po kroku

Jeśli jednak za sprzątanie mamy się brać samodzielnie, proponujemy zacząć od mycia okien. Wybierzmy na to zadanie dzień i porę, kiedy w okna nie będą wpadać promienie słońca, bo to one niestety mogą powodować niedostrzeżenie niektórych zabrudzeń i powstanie smug. Pamiętajmy również, że odpada mycie okien w dzień deszczowy oraz bardzo wietrzny.

Kiedy okna lśnią już czystością, warto zabrać się za mycie podłóg. Z reguły każdą powierzchnię należy umyć dwa razy, a na końcu przetrzeć dodatkową czystą wodą. Wtedy mamy pewność, że każdy zakamarek będzie idealnie czysty.

Ostatnim etapem jest ścieranie kurzu. Wytrzyjmy go nie tylko z powierzchni zewnętrznej, ale wykażmy trochę zaangażowania również w miejscach, których nie widać. Wytrzyjmy więc półki w szafkach i przestrzeń za meblami, gdzie zbiera się naprawdę sporo kurzu.

Pozytywna praktyka

Pamiętajmy również, by sprzątać w miarę regularnie, na przykład raz w tygodniu. Wykorzystujmy w tym celu dedykowane poszczególnym czynnością środki, bo to one pozwolą nam również pielęgnować meble i inne elementy wyposażenia wnętrz. Dzięki temu utrzymamy też względną czystość i generalne porządki nie będą dla nas tak absorbujące. Jeden weekend wystarczy, by cale mieszkanie czy dom lśnił czystością i był przygotowany na święta.

[Głosów:3    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKalendarz ze zdjęciami – idealny pomysł na prezent z duszą
Następny artykułOchraniacz na materac
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here