Konserwacja i czyszczenie stołu bilardowego

Stół bilardowy ma zapewniać rozrywkę – to oczywiste. Niestety w trakcie jego eksploatacji, na suknie pokrywającym płytę, mogą pojawić się trudne do usunięcia plamy. Nie da się ich uniknąć, jednak można je skutecznie usunąć. Jak to zrobić, w jaki sposób konserwować stół bilardowy i jak o niego dbać, by jak najdłużej zachował piękny wygląd?

Usuwanie plam z sukna – sposoby

Plamy powstałe na suknie można usunąć przy pomocy:

  • Ciepłej wody i płynu do mycia naczyń – wystarczy namoczyć zabrudzenie ciepłą wodą, a następnie potrzeć je miękką gąbką z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Po odczekaniu kilku minut wystarczy przetrzeć wilgotne miejsce chłonną szmatką lub zebrać pianę przy pomocy odkurzacza oraz osuszyć je suszarką. Po plamie nie powinien zostać żaden ślad.
  • Specjalnego płynu do czyszczenia sukna – należy spryskać nim zabrudzone miejsce, poczekać kilkanaście minut i usunąć plamę przy pomocy ściereczki lub odkurzacza. Co ważne, przed zastosowaniem preparatu należy zebrać z powierzchni stołu kurz. Najlepiej użyć do tego celu delikatnej szczotki. To wyeliminuje ryzyko wtarcia brudu w materiał.
  • Renowacji – w przypadku sporych problemów z wywabieniem plam oraz dużej ich ilości, można skorzystać z renowacji stołu bilardowego. Obejmuje ona wymianę sukna pokrywającego płytę i bandy na nowe. Koszt usługi to wydatek rzędu 350-500 zł, w zależności od rozmiarów stołu.

Podstawowe zasady pielęgnacji i konserwacji stołu.

Już wiesz, jak usuwać plamy z sukna, więc teraz podpowiem ci, jak pielęgnować i konserwować stół bilardowy, by pomimo upływającego czasu wciąż prezentował się wspaniale.

  1. Regularnie, najlepiej codziennie, przecieraj stół suchą lub wilgotną ściereczką. Dzięki temu usuniesz warstwę osiadłego na nim kurzu i pyłu.
  2. Chroń stół przed promieniowaniem UV, które może zmienić barwę stołu lub sukna.
  3. Nie stawiaj na stole do bilarda żadnych naczyń, a jeśli już musisz to zrobić, to umieszczaj pod nimi podkładki.
  4. Podkładek używaj również wtedy, gdy chcesz coś zapisać na kartce położonej na blacie.
  5. Postaraj się, aby w pomieszczeniu, w którym znajduje się stół do bilarda, powietrze miało wilgotność oscylującą między 40-60%. Pomogą ci w tym wszelkiego rodzaju nawilżacze. Warto z nich korzystać zwłaszcza w zimie.

Moje rady okazały się przydatne? Mam nadzieję, że tak i z wielu z nich skorzystasz! Zapewniam, że stosując się do powyższych zaleceń, utrzymasz stół bilardowy w nienagannym stanie.

Artykuł powstał we współpracy z Fa-Bil, producentem i serwisem stołów bilardowych – www.fa-bil.pl

[Głosów:8    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here