Krzesła tapicerowane – sprawdzone sposoby na ich czyszczenie

Krzesła tapicerowane to dobry wybór, gdy zależy nam na meblach nie tylko wygodnych, ale również eleganckich. W ich czyszczenie jednak trzeba włożyć nieco więcej wysiłku niż w przypadku innych, mniej estetycznych mebli. Istnieją na szczęście sprawdzone sposoby na usprawnienie i ułatwienie procesu czyszczenia.

Tapicerowane krzesła to znakomite rozwiązanie, kiedy konieczne jest zapewnienie siedzącym poczucia wygody i elegancji. Tapicerką często pokryte np. krzesła w restauracjach lub w domowej jadalni. Ich czyszczenie wymaga jednak odpowiedniego podejścia w zależności od materiału, z którego wykonana jest tapicerka. Przyjrzyjmy się, jak można szybko i sprawnie wyczyścić krzesła tapicerowane.

Nowoczesne krzesła tapicerowane – jak je czyścić?

Zacznijmy od tapicerki skórzanej, która wymaga szczególnie delikatnego podejścia. W przypadku takiego obicia czyszczenie należy zacząć od usunięcia pokrywającego ją tłuszczu. Do tego zadania najlepiej się sprawdzi specjalny preparat do czyszczenia skór bądź ewentualnie woda z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń. Ważne jest, by taką tapicerkę czyścić powolnymi, okrężnymi ruchami, a po czyszczeniu przetrzeć ją np. ściereczką z miękkiego materiału. Inną metodę należy zastosować, gdy czyścimy tapicerkę bawełnianą. W tym przypadku najlepiej użyć pianki do czyszczenia tapicerki. Przed myciem dobrze jest odkurzyć materiał, a po nałożeniu pianki odczekać godzinę, by zaczęła działać.

Welur i aksamit

Czasochłonne jest też czyszczenie tapicerki z weluru. W tym przypadku czas oczekiwania powinien jednak być znacznie dłuższy — jeżeli siedzisko jest mocno poplamione, najlepiej poczekać 3–5 godzin (w zależności od zalecenia producenta danego środku) . Znacznie szybciej czyści się natomiast np. tapicerowane krzesła kuchenne, których tapicerka wykonana jest z aksamitu. Wystarczy tu przygotować mieszankę zimnej wody i dwóch łyżek amoniaku, a następnie delikatnie wcierać roztwór wzdłuż kierunku, w jakim układa się włosie.

Producent krzeseł tapicerowanych Karsillahome

Warto mieć na uwadze, że czyszczenie krzeseł tapicerowanych wcale nie musi być czasochłonne. Istnieją bowiem tzw. tkaniny zmywalne, w przypadku których proces oczyszczania jest znacznie krótszy. Przykładem na to są krzesła do restauracji od Karsillahome, dostępne w wariantach wykorzystujących tkaniny zmywalne. W przypadku, gdy pobrudzą się takie właśnie krzesła tapicerowane, wystarczy zaledwie bawełniana ściereczka oraz odrobina wody, by móc szybko oczyścić poplamione lub otłuszczone siedzisko. Warto mieć na uwadze, że producent ten oferuje tkaniny zmywalne w różnorakich wzorach i wariantach kolorystycznych, zatem mogą znaleźć tu coś dla siebie nawet osoby o bardzo zróżnicowanych gustach.

Sposób czyszczenia krzeseł tapicerowanych należy dobierać w zależności od materiału, z którego wykonane są tapicerki. W przypadku aksamitu wystarczy mieszanka zimnej wody i amoniaku, ale np. welur wymaga już użycia specjalnego preparatu. Najłatwiej zaś oczyszcza się tkaniny zmywalne – potrzebujemy jedynie wody i papierowego ręcznika, by w krótkim czasie pozbyć się plam i zatłuszczeń.

[Głosów:8    Średnia:2.4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZalety i wady stosowania ekogroszku do ogrzewania
Następny artykułJak wyciszyć mieszkanie?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here