Na czym polega laminowanie szkła?

Szkło warstwowe (inaczej laminowane) to obecnie standard, który wykorzystuje się na szeroką skalę w budownictwie i wystroju wnętrz. Warto dowiedzieć się, na czym polega laminowanie szkła, które czyni je bezpiecznym dla naszych bliskich.

Co to jest laminacja szkła?

Laminowanie szkła to proces polegający na łączeniu ze sobą dwóch lub więcej tafli za pomocą specjalnej folii PVB (poli winylo butyralowej) lub EVA (etylenowo polioctanowo winylowej). Laminowanie przebiega w kilku etapach. Najpierw tafle o wybranej grubości przekłada się warstwą klejącej folii, a następnie wkłada do specjalnego pieca i poddaje działaniu wysokiej temperatury oraz pompy próżniowej. Pompa po pierwsze mocno spaja szkło z folią, a po drugie odciąga powietrze zapobiegając powstawaniu bąbelków na powierzchni.

Najlepszą folią do laminowania jest folia PVB. Dobre przyleganie zapewnia jej obecność wolnych grup hydroksylowych, a trwałe spojenie pomiędzy szkłem a folią to wynik tworzenia się wiązań wodorowych. Dzięki temu przy ewentualnym uszkodzeniu szkło nie pęka na wiele ostrych kawałków i niebezpiecznych odprysków. W efekcie powstaje szkło bezpieczne, które ma szerokie zastosowanie w przemyśle.

Zastosowanie szkła laminowanego

Wykorzystuje się je w budownictwie i wystroju wnętrz, do produkcji mebli, drzwi, zadaszeń, wystaw sklepowych i szklanych przegród w biurowcach oraz nowoczesnych domach. Samo laminowanie szkła wpływa także na podniesienie odporności na włamanie. Szyba złożona z kilku warstw szkła sklejonych folią PVB jest dużo trudniejsza do rozbicia i pokonania przez ewentualnego włamywacza. Dlatego szkło laminowane służy między innymi do produkcji zespołów szyb antywłamaniowych. Łączenie tafli za pomocą folii PVB nie wymaga zastosowania jakiegoś szczególnego rodzaju szkła. Ten bardzo uniwersalny materiał spajający można wykorzystać do łączenia szkła typu float, szkła kolorowego i hartowanego.

Szkło laminowane VSG na wymiar

Szkło laminowane VSG (Verbund Sicherheits Glas – bezpieczne szkło warstwowe) możecie kupić przez internet za pośrednictwem strony Szkło na wymiar https://www.szklonawymiar.pl/szklo-na-wymiar/szklo-laminowane-vsg. Krakowska firma o wieloletnim doświadczeniu oferuje bezpieczne szkło laminowane w wersji bezbarwnej i mlecznej. Laminowanie szkła odbywa się z wykorzystaniem wysokiej klasy folii PVB. Takie szyby można zastosować do pomieszczeń, w których potrzebujemy więcej prywatności. Szkło może posłużyć do wykonania szyb antywłamaniowych, balustrady, schodów, elementów mebli i ram na zdjęcia oraz jako szybę w drzwiach. Firma Szkło na wymiar oferuje aż 9 rodzajów szkła laminowanego o różnej grubości tafli i samej folii. Wszystkie informacje na temat oferty znajdziecie na stronie https://www.szklonawymiar.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here