Przetwornik D/A - najlepsza jakość muzyki

Coraz większa liczba miłośników muzyki, słucha jej korzystając z komputera, serwera lub też odtwarzacza przenośnego. Wiele osób wybiera właśnie ten sposób odtwarzania muzyki, albo korzysta z innych, coraz bardziej popularnych systemów dystrybucji dźwięku. Niesie to ze sobą ogromną ilość nowych możliwości i udogodnień w poznawaniu muzyki. Niestety jednak, najczęściej jest to równocześnie powiązana z dość słabą jakością dźwięku. W tej sytuacji naprzeciw oczekiwaniom melomanom wychodzą przetworniki D/A. W jaki sposób działają te urządzenia i na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Gdzie kupić sprawdzony przetwornik D/A?

Czym jest przetwornik D/A?

Przetwornik cyfrowo-analogowy, przetwornik D/A lub też DAC (z ang. Digital to Analog Converter, DAC), to przyrząd elektroniczny przetwarzający sygnał cyfrowy na sygnał analogowy w postaci prądu elektrycznego lub napięcia o wartości proporcjonalnej do tej liczby. Jest to więc układ przetwarzający dyskretny sygnał cyfrowy na równoważny mu sygnał analogowy. Przetworniki D/A są bardzo często stosowane w odtwarzaczach audio. Obecnie większość sygnałów audio jest przechowywana w postaci cyfrowej. Aby można było je usłyszeć w głośnikach, konieczne jest przekonwertowanie ich na sygnał analogowy. Przetworniki D/A są również stosowane w odtwarzaczach video. Sygnał z cyfrowych urządzeń musi zostać przekonwertowany na sygnał analogowy, zanim stanie się widoczny na ekranie telewizora lub ekranie rzutnika. Coraz częściej analogowe wyjścia zastępują ich cyfrowe odpowiedniki, w związku z tym zmienia się miejsce przetwarzania sygnału cyfrowego na analogowy. Im tor analogowy jest krótszy, tym mniej zakłóceń w postaci szumów i zniekształceń jest wnoszonych do sygnału.

Na co zwrócić uwagę wybierając przetwornik D/A?

Jedną z ważniejszych cech, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze przetwornika D/A jest obsługiwana częstotliwość lub rozdzielczość próbkowania. Naszym minimalnym założeniem powinna być obsługa sygnału 96 kHz/24 bity, a jeszcze lepiej 192 kHz/24 bity. Ważną kwestię stanowi również rozmiar urządzenia. Jeżeli zamierzamy poprawić jakość dźwięku ze źródeł mobilnych takich jak smartfon, czy tablet, warto poszukać niewielkiego, przenośnego DAC-a, który z łatwością podłączymy do źródła dźwięku i zmieścimy w kieszeni. Jeżeli jednak zależy nam na jak największej wierności brzmieniu, lepszym rozwiązaniem będzie stacjonarny przetwornik D/A. Dobrze jest także zwrócić uwagę na ilość dostępnych wejść. Jeżeli chcemy podłączyć tylko komputer, wystarczy wejściowy port USB i dwa wyjścia RCA. Dobrym rozwiązaniem jest jednak urządzenie wyposażone w większą ilość połączeń, takich jak wejście optyczne lub koncentryczne. Dzięki temu z łatwością można podłączyć na przykład konsolę do gier lub telewizor.

Gdzie kupić przetwornik D/A

Gdzie kupić przetwornik D/A?

Obecnie na rynku dostępna jest spora ilość nowoczesnych przetworników D/A, spełniających największe wymagania. Aby zakupić dobrej jakości sprzęt, który będzie cieszył nasze uszy, warto szukać go w sklepie specjalizującym się w tego typu urządzeniach. Nautilus to firma zajmująca sprzedażą najwyższej jakości sprzętu audio i video, który zaspokaja potrzeby nawet najbardziej wymagających koneserów. Wyróżnia ją blisko 20-letnie doświadczenie oraz bardzo szeroka oferta asortymentu. Dlatego też znajdziemy tu zarówno produkty absolutnie z najwyższej półki, jak i takie, które znajdują się w zasięgu każdego fana dobrej muzyki, nie tracąc jednak przy tym na jakości.

Więcej na stronie salony.nautilus.net.pl

Nautilus, ul. Kolejowa 45/U4, 01-210 Warszawa, tel. 22 636 01 06.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOzdoby świąteczne – jakie warto wybrać, a które lepiej odpuścić?
Następny artykułFotele bujane
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here