Przetwornik D/A – najlepsza jakość muzyki

Przetwornik D/A - najlepsza jakość muzyki

Coraz większa liczba miłośników muzyki, słucha jej korzystając z komputera, serwera lub też odtwarzacza przenośnego. Wiele osób wybiera właśnie ten sposób odtwarzania muzyki, albo korzysta z innych, coraz bardziej popularnych systemów dystrybucji dźwięku. Niesie to ze sobą ogromną ilość nowych możliwości i udogodnień w poznawaniu muzyki. Niestety jednak, najczęściej jest to równocześnie powiązana z dość słabą jakością dźwięku. W tej sytuacji naprzeciw oczekiwaniom melomanom wychodzą przetworniki D/A. W jaki sposób działają te urządzenia i na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Gdzie kupić sprawdzony przetwornik D/A?

Czym jest przetwornik D/A?

Przetwornik cyfrowo-analogowy, przetwornik D/A lub też DAC (z ang. Digital to Analog Converter, DAC), to przyrząd elektroniczny przetwarzający sygnał cyfrowy na sygnał analogowy w postaci prądu elektrycznego lub napięcia o wartości proporcjonalnej do tej liczby. Jest to więc układ przetwarzający dyskretny sygnał cyfrowy na równoważny mu sygnał analogowy. Przetworniki D/A są bardzo często stosowane w odtwarzaczach audio. Obecnie większość sygnałów audio jest przechowywana w postaci cyfrowej. Aby można było je usłyszeć w głośnikach, konieczne jest przekonwertowanie ich na sygnał analogowy. Przetworniki D/A są również stosowane w odtwarzaczach video. Sygnał z cyfrowych urządzeń musi zostać przekonwertowany na sygnał analogowy, zanim stanie się widoczny na ekranie telewizora lub ekranie rzutnika. Coraz częściej analogowe wyjścia zastępują ich cyfrowe odpowiedniki, w związku z tym zmienia się miejsce przetwarzania sygnału cyfrowego na analogowy. Im tor analogowy jest krótszy, tym mniej zakłóceń w postaci szumów i zniekształceń jest wnoszonych do sygnału.

Na co zwrócić uwagę wybierając przetwornik D/A?

Jedną z ważniejszych cech, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze przetwornika D/A jest obsługiwana częstotliwość lub rozdzielczość próbkowania. Naszym minimalnym założeniem powinna być obsługa sygnału 96 kHz/24 bity, a jeszcze lepiej 192 kHz/24 bity. Ważną kwestię stanowi również rozmiar urządzenia. Jeżeli zamierzamy poprawić jakość dźwięku ze źródeł mobilnych takich jak smartfon, czy tablet, warto poszukać niewielkiego, przenośnego DAC-a, który z łatwością podłączymy do źródła dźwięku i zmieścimy w kieszeni. Jeżeli jednak zależy nam na jak największej wierności brzmieniu, lepszym rozwiązaniem będzie stacjonarny przetwornik D/A. Dobrze jest także zwrócić uwagę na ilość dostępnych wejść. Jeżeli chcemy podłączyć tylko komputer, wystarczy wejściowy port USB i dwa wyjścia RCA. Dobrym rozwiązaniem jest jednak urządzenie wyposażone w większą ilość połączeń, takich jak wejście optyczne lub koncentryczne. Dzięki temu z łatwością można podłączyć na przykład konsolę do gier lub telewizor.

Gdzie kupić przetwornik D/A

Gdzie kupić przetwornik D/A?

Obecnie na rynku dostępna jest spora ilość nowoczesnych przetworników D/A, spełniających największe wymagania. Aby zakupić dobrej jakości sprzęt, który będzie cieszył nasze uszy, warto szukać go w sklepie specjalizującym się w tego typu urządzeniach. Nautilus to firma zajmująca sprzedażą najwyższej jakości sprzętu audio i video, który zaspokaja potrzeby nawet najbardziej wymagających koneserów. Wyróżnia ją blisko 20-letnie doświadczenie oraz bardzo szeroka oferta asortymentu. Dlatego też znajdziemy tu zarówno produkty absolutnie z najwyższej półki, jak i takie, które znajdują się w zasięgu każdego fana dobrej muzyki, nie tracąc jednak przy tym na jakości.

Więcej na stronie salony.nautilus.net.pl

Nautilus, ul. Kolejowa 45/U4, 01-210 Warszawa, tel. 22 636 01 06.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *