Urządzanie nowego mieszkania

Urządzanie nowego mieszkania to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli dotychczas projektowaniem i aranżacją wnętrz się nie interesowałeś. Zanim zaczniesz, dobrze jest sobie przygotować ogólną wizję i plan działania. Jak się do tego zabrać? Omówimy, co jest najważniejsze przed przystąpieniem do pierwszych prac.

Od czego zacząć remont mieszkania?

Zanim zaczniesz wybierać meble, panele i podłogi zdecyduj, czy remont przeprowadzasz samodzielnie, czy z pomocą firmy wykończeniowej. Dlaczego? Ponieważ znalezienie dobrych fachowców „na już” może być nierealnym do wykonania zadaniem. Zwykle trzeba czekać kilka miesięcy, aż zwolnią się terminy, więc warto byłoby się na tym skupić, ponieważ na projektowanie i aranżację będziesz mieć jeszcze dużo czasu.

Planujesz przeprowadzić remont sam? Nic nie stoi na przeszkodzie, by od razu zacząć. Tylko… może okazać się, że jednak specjaliści i tak będą potrzebni. Elektrycy, hydraulicy, fachowcy od ogrzewania – to są takie dziedziny, w których często bardziej opłaca się skorzystać z pomocy innych. W przypadku takich firm, łatwiej o dyspozycyjność, nie zaszkodzi, jednak jeśli zawczasu umówisz dogodny termin. A gdy masz to głowy, przejdź dalej.

Urządzanie mieszkania – plan działania

Czas zabrać się do roboty. Na początku spisz, co należy wykonać w każdym pomieszczeniu. Mowa tu o pracach instalacyjnych, wykończeniowych, bez których nie ruszysz dalej. Następnie określ, w jakiej kolejności będziesz urządzać pomieszczenia – rozpoczynanie jednocześnie remontu w każdym pokoju może skończyć się jednym, wielkim chaosem.

Zwykle zaleca się, aby w pierwszej kolejności wykonać łazienkę oraz kuchnię. Samą aranżację też najlepiej zacząć od kuchni, ponieważ często koniecznością jest zamówienie mebli na wymiar, a na te trzeba czekać min. miesiąc.

Na tym etapie określ, jaki styl będzie panować w całym mieszkaniu. Porady o urządzaniu domu znajdziesz na noy.pl, możesz przekonać się, jak w praktyce sprawdzają się różne rozwiązania. Pamiętaj, że choć czasami podoba nam się styl industrialny czy glamour, to w rzeczywistości niekoniecznie dobrze będziesz się czuł w takich wnętrzach na co dzień. Lepiej tego nie weryfikować, gdy mieszkanie jest już w całości urządzone…

Jak zaplanować aranżację wnętrz?

Aranżacja każdego z pomieszczeń z osobna charakteryzuje się nieco inną specyfiką. Nie będziemy tego omawiać, najlepiej jest korzystać z poradników, które szczegółowe omawiają, jak urządzić kuchnię, łazienkę czy salon. Mamy natomiast kilka ogólnych wskazówek.

Chociaż każdy pokój projektujesz oddzielnie, to całość musi być spójna. Dlatego istotne jest określenie stylu, kolorystyki, materiałów, które będą motywem przewodnim mieszkania. To determinować będzie wybór mebli, dodatków. Nie tylko design się liczy. O wiele ważniejsza od niego jest ergonomia i funkcjonalność.

Przy czym o ile znajdziesz ogólne zasady mówiące o tym, jakie powinno być rozstawienie sprzętów w kuchni oraz na jakiej wysokości montować umywalkę w łazience, to zwykle najważniejsze są Twoje potrzeby. Zastanów się, jakie Ty lubisz rozwiązania, a potem skonfrontuj je z możliwościami.

Inspiruj się. Naprawdę, przeglądanie metamorfoz mieszkań, gotowych aranżacji, to nie jest jeszcze kopiowanie wystroju 1:1. Jesteśmy pewni, że w jednym projekcie spodoba Ci się jakieś rozwiązanie, w drugim zupełnie inne i w ten sposób, krok po kroku, stworzysz coś unikalnego. A dzięki temu, że zobaczysz je „w akcji”, łatwiej będzie Ci to wszystko przenieść na własne podwórko.

I jeszcze jedna rada – korzystaj z programów do urządzania wnętrz oraz zaprzyjaźnij się z miarką budowlaną. Wizja wizją, ale trzeba ją jeszcze zrealizować. Narysowanie tego na kartce nie będzie zbyt precyzyjne, a program wymaga od Ciebie dokładności co do centymetra, trudniej o błąd. Często nawet w darmowych programach jest możliwość stworzenia wizualizacji 3D, co również pomaga w ocenie, czy projekt faktycznie jest tak dobry, jak Ci się wydawało.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać funkcjonalny stół do domu?
Następny artykułFirma sprzątająca
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here