W jaki sposób dbać o porcelanową zastawę stołową? Doradzamy

Kojarzy się z luksusem i finezyjnym sposobem podawania napojów i potraw. Porcelana wynaleziona ponad 1300 (sic!) lat temu w Chinach, do dziś czaruje swoją delikatnością i inspiruje do tworzenia nowych wzorów. Porcelanowe talerze, filiżanki czy cukiernice zachwycają nawet miłośników najnowocześniejszego designu. A jak o nie dbać?

Porcelana jest odmianą ceramiki. Wytwarza się ją z glinki kaolinowej, skalenia oraz kwarcu, wypalając w temperaturze dochodzącej nawet do 1460 °C w przypadku wyrobów szkliwionych. To tej technice zawdzięcza swoją białą, subtelnie przeświecającą barwę. Jednocześnie jest materiałem bardzo wrażliwym i dlatego należy jej się wyjątkowa pielęgnacja.

Myj delikatnie, ale skutecznie

Czy porcelanę można myć w zmywarce? To zależy od tego, z jakim jej typem mamy do czynienia. Istotny jest przede wszystkim sposób, w jaki ozdobione zostały porcelanowe talerze czy filiżanki.

  • Porcelana dekorowana wszkliwnie – tak, by zdobienie wtopiło się w porcelanę – może być myta w zmywarce. W tym procesie wzory nie powinny ulec zniszczeniu – są przed tym zabezpieczone przez ponowne wypalanie w temperaturze 1250 °C.
  • Porcelana dekorowana naszkliwnie oraz ta dekorowana metalami szlachetnymi (np. złocona) powinna być myta ręcznie, z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Jak myć porcelanę ręcznie? Przede wszystkim, mając nieustannie w pamięci jej kruchość i delikatność.

  • Do mycia warto wykorzystać delikatny detergent lub zastąpić go produktem naturalnym – np. sokiem z cytryny czy sodą oczyszczoną. Zapobiegnie to zmyciu pięknej dekoracji z powierzchni talerza czy spodka pod filiżankę.
  • Myć najlepiej pojedynczo, umieszczając dla większego bezpieczeństwa plastikową miskę wypełnioną wodą w zlewie.
  • Myć należy w ciepłej, ale nie gorącej wodzie – zbyt wysoka temperatura może również zaszkodzić dekoracjom.
  • Podczas mycia najlepiej używać miękkiej ściereczki – szczoteczki czy szorstkie gąbki mogą porysować powierzchnię zastawy.

Przechowywanie równie ważne

Mycie porcelany wymaga cierpliwości, precyzji i ostrożności. Dlatego, by uniknąć zabrudzenia zastawy z tego materiału, warto zatroszczyć się o jej odpowiednią ekspozycję. Choć trendy się zmieniają, porcelana jest nieustannie w modzie. Warto zatem porcelanowe talerze, wazy, cukiernice, filiżanki i inne elementy zastawy ustawić tak, by były widoczne.

Aby jednocześnie zapewnić ochronę nie tylko przed kurzem, ale i przypadkowym zniszczeniem bądź wyszczerbieniem, najlepiej zamknąć porcelanę w szklanej witrynie. Ustawiona w salonie, subtelnie podświetlona, sama w sobie stanie się designerską dekoracją. Jej właściciel zaś będzie się mógł cieszyć jednocześnie stylowym wyposażeniem wnętrza i dobrym zabezpieczeniem zastawy.

Choć minęło już XIII wieków od jej wynalezienia, porcelana nie zestarzała się. Wręcz przeciwnie: nadal jest uznawana za najbardziej wyrafinowany materiał, z którego powstaje zastawa. Warto więc po nią sięgać i dzisiaj – porcelanowy zestaw talerzy i filiżanek to absolutny „must have” w każdym domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *