Kojarzy się z luksusem i finezyjnym sposobem podawania napojów i potraw. Porcelana wynaleziona ponad 1300 (sic!) lat temu w Chinach, do dziś czaruje swoją delikatnością i inspiruje do tworzenia nowych wzorów. Porcelanowe talerze, filiżanki czy cukiernice zachwycają nawet miłośników najnowocześniejszego designu. A jak o nie dbać?

Porcelana jest odmianą ceramiki. Wytwarza się ją z glinki kaolinowej, skalenia oraz kwarcu, wypalając w temperaturze dochodzącej nawet do 1460 °C w przypadku wyrobów szkliwionych. To tej technice zawdzięcza swoją białą, subtelnie przeświecającą barwę. Jednocześnie jest materiałem bardzo wrażliwym i dlatego należy jej się wyjątkowa pielęgnacja.

Myj delikatnie, ale skutecznie

Czy porcelanę można myć w zmywarce? To zależy od tego, z jakim jej typem mamy do czynienia. Istotny jest przede wszystkim sposób, w jaki ozdobione zostały porcelanowe talerze czy filiżanki.

  • Porcelana dekorowana wszkliwnie – tak, by zdobienie wtopiło się w porcelanę – może być myta w zmywarce. W tym procesie wzory nie powinny ulec zniszczeniu – są przed tym zabezpieczone przez ponowne wypalanie w temperaturze 1250 °C.
  • Porcelana dekorowana naszkliwnie oraz ta dekorowana metalami szlachetnymi (np. złocona) powinna być myta ręcznie, z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Jak myć porcelanę ręcznie? Przede wszystkim, mając nieustannie w pamięci jej kruchość i delikatność.

  • Do mycia warto wykorzystać delikatny detergent lub zastąpić go produktem naturalnym – np. sokiem z cytryny czy sodą oczyszczoną. Zapobiegnie to zmyciu pięknej dekoracji z powierzchni talerza czy spodka pod filiżankę.
  • Myć najlepiej pojedynczo, umieszczając dla większego bezpieczeństwa plastikową miskę wypełnioną wodą w zlewie.
  • Myć należy w ciepłej, ale nie gorącej wodzie – zbyt wysoka temperatura może również zaszkodzić dekoracjom.
  • Podczas mycia najlepiej używać miękkiej ściereczki – szczoteczki czy szorstkie gąbki mogą porysować powierzchnię zastawy.

Przechowywanie równie ważne

Mycie porcelany wymaga cierpliwości, precyzji i ostrożności. Dlatego, by uniknąć zabrudzenia zastawy z tego materiału, warto zatroszczyć się o jej odpowiednią ekspozycję. Choć trendy się zmieniają, porcelana jest nieustannie w modzie. Warto zatem porcelanowe talerze, wazy, cukiernice, filiżanki i inne elementy zastawy ustawić tak, by były widoczne.

Aby jednocześnie zapewnić ochronę nie tylko przed kurzem, ale i przypadkowym zniszczeniem bądź wyszczerbieniem, najlepiej zamknąć porcelanę w szklanej witrynie. Ustawiona w salonie, subtelnie podświetlona, sama w sobie stanie się designerską dekoracją. Jej właściciel zaś będzie się mógł cieszyć jednocześnie stylowym wyposażeniem wnętrza i dobrym zabezpieczeniem zastawy.

Choć minęło już XIII wieków od jej wynalezienia, porcelana nie zestarzała się. Wręcz przeciwnie: nadal jest uznawana za najbardziej wyrafinowany materiał, z którego powstaje zastawa. Warto więc po nią sięgać i dzisiaj – porcelanowy zestaw talerzy i filiżanek to absolutny „must have” w każdym domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMotywy fototapet
Następny artykułO czym należy pamiętać urządzając Pub
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here