Wybór rolety rzymskiej. Jak materiał rolety będzie odpowiedni

Dostępna różnorodność modeli, kolorów, a także wzorów rolet rzymskich sprawia, że są one coraz chętniej wybieraną ozdobą okienną dla wnętrz naszych pomieszczeń. Co więcej, w ofercie sklepu https://e-rzymskie.pl/ mamy możliwość zakupu takich osłon na okno w wersji zaciemniającej, półprzezroczystej, a także przeźroczystej. Taka rozmaitość rolet rzymskich nie kończy się jednak na wyborze materiału. Obecnie mamy także możliwość wyboru mechanizmu sterującego takiej rolety.

Wszystko to sprawia, że możemy dobrać idealną roletę, która spełni nasze oczekiwania. Nie mniej jednak coraz trudniej jest nam dokonać właściwego wyboru. Jaki materiał wykorzystywany do produkcji rolety rzymskiej będzie zatem odpowiedni? To kwestia dość mocno indywidualna, dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się pomóc Wam w tym wyborze. Zapraszamy!

Jaki materiał na roletę rzymską będzie odpowiedni?

Rolety rzymskie pozwalają na prostą i szybką metamorfozę niemal każdego wnętrza – pod warunkiem, że dobierzemy je zgodnie z przeznaczeniem oraz charakterem pomieszczenia. W tej kwestii liczył się będzie nie tylko kolor, lecz także materiał. Takie osłony mogą zostać wykonane z wielu różnych materiałów i tkanin – od syntetycznych, aż po naturalne, jak np. bawełna lub len. Użyty materiał nie powinien jednak być zbyt ciężki.

Ze względu na odporność przed intensywnymi promieniami słonecznymi – zwłaszcza dla południowej strony budynku – zaleca się wybór rolet rzymskich z tkanin typu PES, czyli polieterosulfonu, które nie blakną. Roletę z materiału PES dużo łatwiej jest utrzymać w czystości. W przypadku delikatnego zabrudzenia takiej rolety możemy ją wyczyścić szmatką nasączoną delikatnym detergentem. Natomiast w przypadku bardziej wymagających plam możemy taką roletę wrzucić do pralki. Sztywny i odporny na działanie wysokich temperatur materiał PES nie ulegnie odkształceniu podczas prania mechanicznego.

Roleta zaciemniająca, przeźroczysta, czy półprzezroczysta – czym różnią się takie rolety?

Jeżeli już mowa o materiale rolet rzymskich, to warto pamiętać o tym, że w zależności od naszych preferencji związanych z przepuszczalnością promieni słonecznych możemy wybrać roletę, która będzie zaciemniała, albo i nie, wnętrze. Do wyboru mamy rolety:

  • zaciemniające, które idealnie sprawdzą się w sypialni. Taka roleta skutecznie chroni przed uciążliwymi promieniami słonecznymi oraz nocnym i sztucznym światłem;
  • przezroczyste, które z powodzeniem mogą zastępować firanę w różnych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że takie rolety nie zapewniają nam prywatności, dlatego odradza się ich montowania w tych pomieszczeniach, w których chcemy zachować swobodę i intymność;
  • półprzeźroczyste przez wiele osób są postrzegane jako najlepsza alternatywa. Wynika to z ich przepuszczalności promieni słonecznych, przy jednoczesnym ograniczeniu ciekawskich spojrzeń przechodniów z ulicy i sąsiadów. Z tego powodu rolety półprzeźroczyste najchętniej są montowane w pokojach dziennych oraz w kuchni.

Mając już taką wiedzę na temat dostępnych rodzajów rolet i materiałów wykorzystywanych do ich produkcji, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję związaną z zakupem takiej rolety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here