Sprzątanie domu to obowiązek, który nie każdemu przypada do gustu. Sprzątać jednak trzeba, ponieważ stan naszego otoczenia wpływa nie tylko na doznania estetyczne, ale również (i przede wszystkim) na zdrowie wszystkich mieszkańców.

Regularne porządki to codzienna troska o to, aby każda rzecz, która jest używana w domu zawsze trafiała na swoje miejsce. Przynajmniej raz w tygodniu trzeba zrobić także gruntowne sprzątanie, które polega na usunięciu zalegającego przez kilka dni kurzu, pyłu i brudu. Warto wyznaczyć sobie do tego jeden dzień w tygodniu, aby zachować systematyczność.

Sprzątanie bywa nudne? Trudno, trzeba się jakoś do tego zmusić. Istnieją jednak sposoby (a raczej gadżety), dzięki którym utrzymanie czystości w domu nie będzie tak uciążliwe, zwłaszcza w bardziej niedostępnych miejscach. Oto kilka gadżetów, które zdecydowanie ułatwią to zadanie.

Szczotka do żaluzji

Do mody powróciły żaluzje – zarówno te metalowe, jak i drewniane. Jak wiadomo, żaluzje składają się z szeregu wąskich, podłużnych elementów, które są wybitnie trudne do czyszczenia. Na każdym z nich zbiera się z czasem kurz i brud, zwłaszcza w kuchni, w której dochodzą oleiste opary przyciągające jeszcze więcej zanieczyszczeń. Do czyszczenia żaluzji została stworzona specjalna szczotka, która składa się z dwóch lub trzech główek, które wsuwa się między panele, a następnie zaciska na każdym z nich przesuwając w bok – w ten sposób szczotki zbierają kurz. Włókna szczotek zbudowane są z mikrowłókien, które świetnie przyciągają zanieczyszczenia.

Odkurzanie podłóg

Ciężko sobie wyobrazić, jak wyglądało dawniej czyszczenie podłóg bez odkurzacza. Dzisiaj mamy do swojej dyspozycji nie tylko tradycyjne odkurzacze, ale również nowoczesne roboty, które wykonują niemal całą pracę za domowników. Robot sprzątający to niewielkie urządzenie w okrągłym kształcie, które porusza się po mieszkaniu autonomicznie. Taki sprzęt nie tylko pomoże usuwać kurz kiedy nadejdzie dzień gruntownego czyszczenia domu – urządzenie może włączać się w dowolnym momencie, np. kiedy nie ma nas w domu. W tym celu wystarczy odpowiednio je zaprogramować. Robot sprzątający jest wyposażony w czujniki, dzięki którym omija przeszkody, nie wciąga frędzli od dywanu, nie zaplącze się w kable, nie spadnie ze schodów etc. Roboty sprzątajace oraz odkurzacze można znaleźć między innymi w sklepie http://superrobot.com.pl.

Elastyczna przyssawka

Trudne zakamarki, np. grzejniki, listwy przypodłogowe, przysufitowe, szczeliny w kanapie i inne odkurzysz za pomocą elastycznej ssawki, którą możesz wyginać według swoich potrzeb. Robot sprzątający skutecznie usunie kurz z podłogi, jednak do wyższych miejsc potrzebujesz tradycyjnego odkurzacza z odpowiednimi końcówkami.

Sprytne pranie

Twarda woda powoduje, że pranie staje się sztywniejsze i mniej miękkie. Jest to związane z powstającym w czasie podgrzewania wody osadem (węglan wapnia). Węglan wapnia jest wynikiem łączenia się minerałów pod wpływem gorąca. Taka mała zawiesina osadza się następnie na ubraniach i sprawia, że te stają się mniej przyjemne w dotyku. Jakości wody nie zmienimy, ale możemy radzić sobie z efektami prania. Ubrania będą bardziej miękkie jeżeli do bębna pralki włożysz również specjalne piłeczki z wypustkami. Piłeczki przydadzą się również w czasie suszenia ubrań w suszarce – dzięki nim nie będą tak pogniecione.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEleganckie grzejniki do każdej łazienki
Następny artykułJak optycznie powiększyć małe pomieszczenie?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here