kubek

Największa na świecie kolekcja kubków znajduje się w USA i należy do Boba Thomsona. W 2006 roku – kiedy została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa – liczyła dokładnie 6 352 eksponaty. Biorąc pod uwagę, że Mr Thomson gromadził swoje zbiory od roku 1995, można przypuszczać, że do dziś kolekcja powiększyła się przynajmniej o połowę. W skład wspomnianego zbioru wchodzą kubki wykonane z rozmaitych materiałów, ale i tak najciekawsze są niewątpliwe kubki porcelanowe. Zostawmy jednak rekordzistę w spokoju – niech dalej skupia się na swojej pasji – i przejdźmy do meritum.

Porcelana to materiał odkryty w Chinach w VII wieku. Do Europy zawitała natomiast 11 wieków później, zaś najlepsza powstawała w Dreźnie i Miśni. Ta ostatnia miejscowość – a konkretnie porcelana miśnieńska – do dziś jest synonimem najwyższej jakości. Porcelanę pochodzącą z Saksonii nazywano nawet „białym złotem” i uznawano za bardzo cenną. Cenną do tego stopnia, że najzwyklejszy kubek porcelanowy traktowany był jako „królewski podarunek” i w zasadzie nie dało się go nigdzie kupić.

Dziś z porcelany wykonuje się zarówno ekskluzywne kolekcje talerzy, luksusowe filiżanki, jak i kubki do kawy. Te ostatnie zresztą –  prócz oczywistych celów czysto użytkowych – spełniają nierzadko także funkcje dekoracyjne. Porcelanowe kubki zbiera na mniejszą lub większą skalę bardzo dużo ludzi, zaś elegancko wyeksponowaną ich kolekcję zobaczyć możemy w niejednym domu.

Szczególnie często widok ten spotyka się w Wielkiej Brytanii, która od 1745 roku (przez długi czas) była drugim co do wielkości ośrodkiem produkcji porcelany w Europie. Tyle tylko, że na Wyspach zwykle zbierane są kubki do herbaty. Czemu zresztą dziwić się trudno – wszak to kraina herbatą z mlekiem płynąca…

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułDekoracje do pokoju dziecięcego
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here