cicha kuchnia

Hałasy dobiegające z kuchni mogą być problemem zwłaszcza w przypadku kuchni otwartych na salon. Trzaskanie szafek, dźwięk pracującej zmywarki czy okapu często przeszkadzają pozostałym domownikom, szukającym cichej przestrzeni do pracy lub nauki. Dlatego tak ważny jest wybór nowoczesnych rozwiązań, które zminimalizują kuchenne hałasy. O czym warto pomyśleć, urządzając cichą kuchnię?

Kuchnia to miejsce, w którym z reguły wiele się dzieje. Przyrządzanie i spożywanie posiłków, a także sprzątanie po gotowaniu to czynności, które niestety generują sporo hałasu. Odgłos wysuwanych szuflad, trzaskanie drzwiczek, łoskot przekładanych naczyń, buczenie zmywarki czy okapu to hałasy, które nie tylko utrudniają swobodną komunikację w kuchni, ale i przeszkadzają pozostałym domownikom podczas odpoczynku czy oglądania telewizji w salonie. Kakofonia dobiegających z kuchni dźwięków bywa także nieznośna dla osób pracujących w domu lub uczących się dzieci. Jak zminimalizować te hałasy w otwartej kuchni?

Meble kuchenne na cichy domyk – dlaczego warto?

O aranżacji cichej kuchni, warto pomyśleć już na etapie wybierania szafek i ich elementów, takich jak zawiasy czy prowadnice. To właśnie te niepozorne na pierwszy rzut oka szczegóły wpływają na funkcjonalność i wygodę użytkowania mebli. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w branży wnętrzarskiej są meble kuchenne z systemem cichego domyku, czyli soft close. Wiele osób uważa to już za standard, bez którego trudno wyobrazić sobie praktyczną i komfortową kuchnię. Czym dokładnie jest system soft close?

Meble z systemem soft close wyposażone są w specjalne prowadnice, które nawet po mocnym dopchnięciu szuflady nie pozwalają jej trzasnąć. Ukryty w nich mechanizm hamuje pęd szuflady w ostatniej fazie zamykania, po czym delikatnie dociąga ją aż do pełnego domknięcia. Podobnie działają zawiasy, profile i podnośniki przy szafkach, dzięki którym proces domykania drzwiczek przebiega płynnie i cicho.

kuchnia

Cichy okap kuchenny – jaki wybrać?

Okap to bez wątpienia jeden z najgłośniejszych sprzętów w kuchni. Irytujący odgłos pracującego okapu może nawet zniechęcić do jego używania, co niestety negatywnie odbija się na jakości powietrza i kondycji mebli. Brak należytej wentylacji sprawia, że w kuchni utrzymują się duszne i tłuste opary, odkładające się potem na szafkach oraz wielu innych powierzchniach. Zżółknięte fronty mebli, sprzęty AGD, a nawet ściany i sufit to klasyczny objaw złej wentylacji w kuchni. Z tym problemem można poradzić sobie tylko inwestując w odpowiedni okap. Jak wybrać taki, który nie tylko poprawi jakość powietrza, ale i będzie odpowiednio cichy?

Kupując okap do kuchni, warto zwracać uwagę na parametry techniczne konkretnego modelu, które wskazują minimalny poziom głośności pracującego urządzenia. Warto wiedzieć, że za cichy okap uważa się taki, który na pierwszym biegu generuje hałas poniżej 50dB. Taki model okapu nie odbierze nam komfortu użytkowania kuchni i nie zakłóci odpoczynku osób przebywających w salonie. Na rynku dostępne są także nowoczesne okapy bezsilnikowe lub wyposażone w tłumik, dzięki któremu urządzenia te nawet przy intensywnym trybie pracy są wyjątkowo ciche.

Sprzęt AGD do cichej kuchni

Hałas w kuchni można zredukować wybierając właściwe urządzenia elektryczne. W przypadku sprzętów, których używamy tylko raz na jakiś czas, przez kilka minut dziennie, duża głośność może nie być tak istotna, ale hałas emitowany przez zmywarki czy lodówki sprawia już więcej problemów. Jak wiemy, niektóre z nich mogą pracować bardzo głośno, co jest uciążliwe, zgłasza wtedy, gdy w pokoju obok ktoś pracuje, uczy się lub odrabia lekcje. Na szczęście rynek sprzętu AGD w ostatnich latach poczynił duże postępy pod względem minimalizacji hałasu pracy urządzeń. Na przykład zmywarki nowej generacji mogą wytwarzać dźwięk poniższej 45 decybeli, co w warunkach domowych jest praktycznie niezauważalne. Wiele nowoczesnych urządzeń ma nawet specjalny certyfikat dokładnie określający poziom głośności, na co warto zwracać uwagę dokonując zakupu.

Sprzęt AGD do cichej kuchni

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here