Najczęstsze awarie elektryczne w domu

W naszych domach znajduje się wiele urządzeń zasilanych energią elektryczną, począwszy od prostych takich jak czajniki, aż do skomplikowanych komputerów, serwerów, czy też systemów alarmowych. Wszystkie one oczywiście podłączone są domowej sieci, w której czasem zdarza się awaria elektryczna. Dzisiaj chcemy przyjrzeć się najczęściej spotykanym przyczynom nieprawidłowego funkcjonowania sieci elektrycznej w naszych domach.

Uszkodzenia mechaniczne instalacji

Jedną z najczęściej pojawiających się usterek jest uszkodzenie mechaniczne elementów instalacji elektrycznej, czy to w postaci przerwania kabla, czy też zniszczenia innych elementów, np. gniazdka sieciowego. Wbrew pozorom kable są dość delikatne i czasem wystarczy lekkie uszkodzenie, naderwanie lub zbyt mocne szarpnięcie, by przewód nie działał już, tak jak powinien.

Jeżeli przytrafią się nam takie awarie elektryczne, to najlepiej jest szukać pomocy fachowca. Co prawda, są na rynku urządzenia pomagające w ustaleniu dokładnego miejsca przerwania lub złamania kabla, jednak sama jego wymiana lub naprawa to kwestia skomplikowana i wymagająca specjalistycznej wiedzy. Dlatego też zająć się tym powinien doświadczony profesjonalista.

Awaria prądu spowodowana wadliwym działaniem sprzętu

Drugim najpowszechniejszym powodem występowania awarii elektrycznych jest zwarcie, czyli zmniejszenie oporu przewodu elektrycznego. W wyniku zwarcia dochodzi do wyzwolenia ogromnej ilości energii oraz wybicia bezpieczników. Ma to na celu ochronę reszty instalacji przed nieodwracalnymi uszkodzeniami, takimi jak stopienie elementów metalowych czy też delikatnych układów scalonych w komputerach oraz innych urządzeniach, których działanie się na nich opiera.

Awarie elektryczne tego rodzaju wywołuje najczęściej wadliwe działanie urządzeń elektrycznych, np. słabej jakości żarówki. Przeciążenie sieci może być spowodowane między innymi przez płyty indukcyjne, żelazka czy też oprawy oświetleniowe. Tego rodzaju usterki elektryczne są dość łatwe do naprawienia, wystarczy odłączyć od sieci wadliwe urządzenie i włączyć bezpieczniki. Po czym instalacja powinna działać prawidłowo, jeżeli nie nastąpiły jakieś trwałe uszkodzenia.

Główną zasadą, którą powinniśmy się kierować w przypadku powstania poważniejszej awarii elektrycznej, jest to, aby nie działać na własną rękę, o wiele bezpieczniej jest skontaktować się z pogotowiem elektrycznym. Dobry elektryk z Wrocławia https://elektryk24wroclaw.pl/, Warszawy czy też każdego innego miasta pomoże nam uporać się z usterką instalacji elektrycznej bez zbędnej zwłoki, skutecznie przywracając prawidłowe jej funkcjonowanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here