Ogrzewanie podłogowe – jak przygotować się do montażu

Montaż ogrzewania podłogowego w domu lub mieszkaniu jest czynnością, którą każdy może wykonać we własnym zakresie. Nie wymaga on stosowania skomplikowanych narzędzi czy też konkretnych umiejętności. Jednak, aby tego rodzaju zadanie zostało wykonane prawidłowo, sam montaż musi zostać poprzedzony pewnymi ważnymi przygotowaniami. Chodzi tutaj głównie o przemyślany projekt, odpowiednie przygotowanie podłoża, czy też zaopatrzenie się w potrzebny sprzęt i narzędzia.

Projekt doskonały

Już na etapie planowania powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak rozmieszczenie elementów instalacji sanitarnej, rodzaj podłogi, jaki będzie znajdował się w danym pomieszczeniu czy też ilość potrzebnych materiałów do wykonania wydajnej i prawidłowo działającej instalacji ogrzewania podłogowego.

Dodatkowo w projekcie powinniśmy uwzględnić rozmieszczenie nie tylko rur, ale także ich rodzaj oraz jakie materiały izolacyjne zostaną zastosowane. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, o których wspomnimy później.

Prawidłowe przygotowanie podłoża

Kluczowym elementem montażu ogrzewania podłogowego jest zapewnienie optymalnych warunków do układania instalacji. W danym pomieszczeniu muszą zakończyć się wszystkie inne prace związane z instalacjami elektrycznymi, sanitarnymi. Ogrzewanie podłogowe montuje się wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, to znaczy posiadających już stolarkę okienną i drzwi.

Podłoże, na którym układane będzie nasze ogrzewanie podłogowe, powinno być pozbawione większych nierówności, ponieważ mogą one wpływać niekorzystanie na funkcjonowanie całej instalacji.

Odpowiedni rodzaj materiału izolacyjnego

By nasza instalacja działała skutecznie i dawała oczekiwany komfort termiczny, musimy zdecydować się na odpowiedni rodzaj izolacji. Jak wspomnieliśmy wcześniej, na rynku istnieje wiele rozwiązań, naszym zdaniem najlepszym z nich są płyty styropianowe. Pozwalają one na szybkie, wygodne i prawidłowe ułożenia całości orurowania w każdym pomieszczeniu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty firmy Hirsch (http://www.hirsch-porozell.pl/plyty-podlogowe-produkcja-ze-styropianu-spienionego.html). Pod wspomnianym wyżej adresem znajdują się rozmaite rodzaje płyt styropianowych o bardzo dobrych parametrach technicznych. Można je z łatwością dopasować do planowanej przez nas instalacji. Są one chętnie stosowane zarówno przez firmy zajmujące się montażem ogrzewania podłogowego, jak i przez prywatne osoby, które zdecydowały się na samodzielne wykonanie tego rodzaju instalacji w swoim domu lub mieszkaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajczęstsze awarie elektryczne w domu
Następny artykułSzybka metamorfoza salonu
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here