donice do domu

Bez wątpienia, do to nasze miejsce, nasz własny azyl, gdzie możemy robić co chcemy, czuć się dobrze i swobodne, dlatego też wnętrze domu, zawsze urządzamy tak, żeby chociaż w jakiejś części pokazywało nasz charakter, nasz, jako osoby, albo też charakter całej rodziny. Bez wątpienia, naprawdę bardzo ciężko byłoby sobie wyobrazić dom bez kwiatów, które znacznie ocieplają każde wnętrze i sprawiają, że jest ono niezwykle przytulne. Oczywiście do każdego kwiatka w domu, zawsze niezbędna jest profesjonalna donica, dlatego też właśnie warto przeczytać ten niezwykle ciekawych informacji, z których możemy się dowiedzieć wielu naprawdę niezwykle ciekawych rzeczy, właśnie na temat donic, które idealnie sprawdzą się w każdym domu.

Donice do różnych roślin w domu

W przypadku aranżacji wnętrz donice z reguły dobiera się głównie do stylu urządzania (i użytych barw) a nie konkretnego gatunku zieleni. To element, który może wprowadzić ciekawy akcent kolorystyczny. W nowoczesnych wnętrzach często stawia się na donice jednolite o białej, szarej lub czarnej barwie. To uniwersalne kolory, które pasują do różnorodnych pomieszczeń jak i roślin. Liczy się minimalizm – donice do domu powinny być oszczędne w kształtach i formie. We wnętrzach urządzanych w stylu śródziemnomorskim, warto postawić na ceramiczne i gliniane donice do domu. W mieszkaniu urządzanym w stylu retro można postawić na donice z wzorami, np.: kwiatów. To tylko nieliczne przykłady, które jednak są wskazówkami, ale nie żelaznymi regułami.

donica do domowego kwiatka musi byc estetyczna

Ogólne zasady dobierania donic do zieleni pokojowej

  1. Najpierw zwraca się uwagę na atrybuty donicy do domu (wielkość, średnicę, ciężar, posiadanie otworów w dnie, materiał). To najważniejsze, gdyż nawet pojemnik będący dziełem sztuki straci swój urok, jeśli umieszczona w nim roślina będzie chorowała.
  2. Donica ma harmonizować z rośliną i nie powinna swoimi walorami dekoracyjnymi „przebić” uprawianej w niej zieleni. Od tego są pewne odstępstwa – ale w 90% reguła sprawdza się w praktyce i jest wykorzystywana przy aranżacji wnętrz.
  3. Do roślin o barwnych liściach, ozdobnych z kwiatów lub owoców warto wybierać jednolite donice (pod względem barwy i fraktury). Pojemniki „z wzorami” będą zlewały się z zielenią i dadzą niepożądany „pstrokaty” efekt.
  4. Donicę można dobierać także do kolorów kwiatów lub owoców. Trzeba jednak zachować pewien rozsądek. Przykładowo żółto kwitnąca kalceolaria będzie ładnie prezentowała się w żółtej donicy. Natomiast intensywnie czerwone anturium niekoniecznie musi wyglądać dobrze posadzone w pojemniku o karminowej barwie.
  5. Donice wielobarwne najlepiej dobierać do roślin pokojowych ozdobnych z jednolicie zielonych liści, np.: paproci, jukk, niektórych dracen, fikusów, itp.
  6. Do jukk i dracen powinno się wybierać donice domowe wysokie i wąskie. Ma to nie tylko znaczenie estetyczne, ale jest związane z systemem korzeniowym tych grup roślin. W takich pojemnikach lepiej rosną. Rośliny „krzewobobodne” takie jak fikusy, mirty czy kloniki można uprawiać w szerszych, „beczkowatych” donicach. Kaktusom i sukulentom wystarczą małe, wąskie donice.
  7. Rośliny uprawiane na bonsai uprawia się w niskich, szerokich pojemnikach. Czasem są to nawet tacki. Niewielkie wymagania ma także róża jerychońska, którą można umieścić…na talerzu.
  8. Storczyki bardzo często uprawiane są w półprzezroczystych lub przezroczystych pojemnikach. Nie ma to wielkiego znaczenia dla ich korzeni (te powietrzne i tak wystają poza donicę), jednak jest to popularny trend.
  9. Wiele pnączy (bluszcze, epipremnum, cissus rombolistny) można umieszczać nawet w mało atrakcyjnych ciemnych donicach z tworzywa sztucznego. Gdy się rozrosną, pojemnika i tak nie będzie widać.
  10. Zioła i przyprawy często uprawia się na kuchennym parapecie i pobliżu okna. Często sadzi się je w donicach kolorowych (np.: ceramicznych) lub jednolitych metalowych. Interesującym rozwiązaniem jest także tworzenie kompozycji w wielodonicach.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here