Drzwi pasywne, czyli jakie?

Dom pasywny to taki dom, który posiada bardzo dobre parametry izolacyjności wszystkich zewnętrznych powierzchni oraz stosuje wszelkie możliwe rozwiązania, choćby takie jak drzwi pasywne, w celu zminimalizowania użycia i ubytków energii. Dom pasywny to taki, którego inwestorzy skupiają się na poprawie każdego z parametrów, obecnych w budynku, systemów. 

Okna o drzwi pasywne

Jednym z podstawowych elementów domu pasywnego, czyli domu energooszczędnego, są drzwi pasywne. W celu ograniczenia ubytków energii, bez względu na to z jakiego źródła ona pochodzi, zminimalizowanie zużycia energii i utraty ciepła wymusza zastosowanie w obiekcie wszystkich drzwi, zewnętrznych oraz wewnętrznych a także okien o niskim współczynniku przenikania ciepła. Każdy z otworów okiennych oraz drzwiowych wnosi ryzyko powstawania mostków cieplnych, oznacza to, że nie tylko materiał z jakiego są wykonane musi charakteryzować się optymalnym współczynnikiem, ale równie ważnym, w domu pasywnym, jest ich montaż. 

Drzwi wejściowe do domu – drzwi pasywne 

Drzwi wejściowe do domu to jeden z podstawowych elementów osiągnięcia celu, czyli stworzenia domu pasywnego. Nawet pozyskiwanie w części energii z paneli fotowoltaicznych, przy nieszczelnych drzwiach, nie poprowadzi nas do celu. Najważniejszym parametrem jakim się powinno kierować przy wyborze drzwi wejściowych do domu jest współczynnik przenikania ciepła oznaczany literą „U”. Jeżeli dom ma się charakteryzować pasywnością współczynnik ten nie powinien przekroczyć 0,8 W/(m2K).

Aby można takie parametry osiągnąć drzwi wejściowe do domu powinny zostać wyposażone w kilka dodatkowych elementów: 

  • termoizolacyjną ościeżnicę, z uwagi na estetykę w tych samych odcieniach jak skrzydło drzwi 
  • zawiasy, których szerokość można regulować bez jednoczesnego demontażu skrzydła drzwi  
  • wielopunktowy zamek z automatycznym ryglowaniem, ułatwia eksploatację drzwi 
  • listwę zaczepową zamka dającą możliwość wyregulowania docisku drzwi
  • skrzydło z 4-stronną przylgą, cały czas cieszącą się dużym powodzeniem
  • ciepły próg aluminiowy z przekładką termiczną, dodatkowo chroniące przed ubytkami ciepła
  • skrzydło wypełnione pianką poliuretanową, stanowiącą zwartą warstwę izolacyjną
  • stałe sworznie antywyważeniowe, dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa 
  • dodatkowa uszczelka podnosząca szczelność drzwi w części progowej, jeden z istotniejszych elementów ochrony przed ubytkiem ciepła, ważny również w drzwiach wewnętrznych 

Drzwi wejściowe do domu pasywnego charakteryzują się wysoką szczelnością, chronią przed wnikaniem wiatru, wody i zimnego powietrza.   

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wyciszyć mieszkanie?
Następny artykułLZO – co to jest i dlaczego nam zagraża?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here