LZO - co to jest i dlaczego nam zagraża?

Coraz częściej w kontekście zanieczyszczenia powietrza można natknąć się na skrót LZO. Co on oznacza? Czy związki, które kryją się pod tą nazwą mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Gdzie się znajdują i czy istnieją sposoby ochrony?

Co to jest LZO?

Większość znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń to tzw. Lotne Związki Organiczne (LZO), znane również pod skrótem VOC od angielskich słów Volatile Organic Compounds. Jest to grupa związków organicznych, które posiadają kilka charakterystycznych cech, takich jak określony zakres temperatury wrzenia czy wysoka prężność par. Jednak najważniejsze, to zdolność tych związków do łatwego przechodzenia w stan pary lub gazu. Po zmianie stanu skupienia przedostają się do powietrza, a razem z nim do naszych płuc.

Źródła LZO w domu

Chociaż niewielka część LZO znajduje się w spalinach samochodowych lub produkowana jest przez zakłady przemysłowe, to większość z nich znaleźć można w produktach wykorzystywanych w domu. Znajdują się w farbach, klejach i rozpuszczalnikach, starych meblach, a nawet niektórych kosmetykach i środkach do czyszczenia.

Poniżej znajduje się lista głównych związków wchodzących w skład LZO oraz ich przykładowe źródła:

To tylko niektóre przykłady. Produktów zawierających LZO jest w naszych domach dużo więcej, a znajdują się jeszcze w m.in. tuszach do drukarek, odświeżaczach powietrza, wszelkiego rodzaju aerozolach, starych meblach i niektórych kosmetykach.

Wpływ LZO na zdrowie

Lotne Związki Organiczne stanowią sporą część wszystkich substancji zanieczyszczających atmosferę, a ponad 70% z nich należy do związków kancerogennych. W lżejszych przypadkach prowadzą do podrażnienia oczu, nosa i gardła. Przy dłuższej ekspozycji na te związki mogą pojawić się bóle głowy, nudności, uczucie zmęczenia i reakcje alergiczne. W gorszych przypadkach mogą powodować uszkodzenie wątroby, nerek, układu nerwowego, a nawet nowotwory.

LZO nie pozostają też bez wpływu na środowisko – są odpowiedzialne za powstawanie smogu fotochemicznego (ozonu troposferycznego).

Jak się chronić?

Najlepszym sposobem na ochronę przed LZO jest unikanie tych związków i minimalizacji ich ilości w naszym otoczeniu. Podczas używania produktów emitujących LZO zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia, a po zakończeniu szczelnie zamknij pojemniki. Nie przechowuj otwartych pojemników z farbami, klejami, rozpuszczalnikami itp. W razie możliwości wybieraj ekologiczne zamienniki lub preparaty domowe roboty. Ogranicz korzystanie z aerozoli, a w przypadku farb wybieraj te na bazie wody. Wybierając produkt w sklepie, sprawdź na etykiecie jego skład oraz poziom LZO.

W celu najlepszej ochrony przed tymi związkami, zainwestuj w domowy oczyszczacz powietrza z filtrem węgla aktywnego. Liderem w branży tych urządzeń jest japońska marka Sharp. W urządzeniach z najnowszej linii KC-G zastosowano filtr z maksymalną ilością węgla aktywnego, wzbogacane o dodatkową powłokę z krzemionki, wzmacniającą jego działanie. Usuwa z powietrza większość zanieczyszczeń gazowych, w tym LZO, dym papierosowy i niepożądane zapachy.

Filtry węglowe w walce z LZO

Decydując się na domowy oczyszczacz powietrza, którego rolą będzie usuwanie LZO z otoczenia, koniecznie jest wybranie modelu z filtrem węgla aktywnego. Dlaczego jest to tak istotne?

Węgiel aktywny jest doskonałym adsorbentem, którego początki wykorzystywania wiązały się głównie z medycyną. Już Hipokrates zalecał swoim uczniom posypywanie ran właśnie węglem aktywnym. Skąd wzięły się te cudowne właściwości? Wynika to z jego specyficznej struktury. W trakcie produkcji w surowcu wytwarza się ogromna ilość mikroskopijnych porów, które znacznie zwiększają jego powierzchnię wewnętrzną, Z tego powodu nawet 1 gram węgla aktywnego może skrywać w sobie do 2000 m2 i pochłaniać substancje w ilości do 20% własnej masy. Dzięki tym zdolnościom wykorzystywany jest jako filtr przechwytujący związki (głównie organiczne) z wody i powietrza.

Sharp KC-G40EUW W oczyszczaczach powietrza filtr z węglem aktywnym służy przede wszystkim do przechwytywania lotnych związków organicznych, dymu papierosowego i innych zanieczyszczeń gazowych. Ponadto eliminuje z otoczenia niepożądane zapachy. Jego żywotność wynosi zwykle ok. 1-2 lata, ale czas ten może różnić się w zależności od marki urządzenia. Marka Sharp deklaruje nawet 10 lat pracy filtra węglowego bez konieczności jego wymiany. Wystarczy raz na jakiś czas wyczyścić go samodzielnie przy pomocy odkurzacza. Część modeli, jak np. Sharp KC-G40EUW posiada dodatkową powłokę krzemionkową, która wspomaga zdolności adsorpcyjne węgla aktywnego.

W trosce o zdrowie i swoich najbliższych, najlepszym sposobem ochrony przed LZO jest inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza z filtrem węgla aktywnego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDrzwi pasywne, czyli jakie?
Następny artykułModne lampy w przystępnych cenach
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here