Dywany i dywaniki do pokoju dziecka

Dobrze dobrany dywan może wpłynąć na wygląd całego pokoju. Choć jego zadaniem jest głównie izolacja akustyczna i termiczna, to najczęściej pełni on też funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu. W pokoju dziecięcym dywan ma zapobiegać poślizgnięciom i upadkom oraz zapewnić wygodną przestrzeń do zabawy. Jak zatem wybrać dywan do dziecięcego pokoju? Zobacz!

Określ wielkość dywanu

Dywan nie powinien być ani za mały, ani za duży. Dlaczego? Za mały dywan może dawać wrażenie, że pokój jest nieproporcjonalny. Może też niedostatecznie chronić przed chłodem, co w przypadku twardej podłogi zwykle powoduje dyskomfort bawiącego się na nim dziecka. Z kolei za duży dywan może przytłoczyć przestrzeń i sprawić, że maluch nie będzie chciał w nim przebywać. Dlatego przy jego wyborze warto kierować się wielkością pokoju.

Jeśli wnętrze jest przestronne, dywan może stać się centralnym elementem stylizacji. Z kolei w małych pokojach dziecięcych sprawdzą się okrągłe dywany o średnicy ok. 80-100 cm. Na przykład takie ze wzorem w kwiaty, owocowe, samochody, zwierzęta czy rycerze i księżniczki. Jako element dekoracji dziecięcego pokoju możesz też wykorzystać dywaniki do salonu w geometryczne wzory bądź z ozdobnymi frędzlami. Wszystko zależy od tego, co lubisz.

W pokojach dziecięcych świetnie mogą się sprawdzić specjalne maty antypoślizgowe podkładane pod dywan. Mają one zabezpieczyć go przed przesuwaniem i ochronić dziecko przed poślizgnięciem się podczas zabawy. Takie maty dostępne są w różnych wariantach. Możesz wybrać podkładki tylko pod rogi dywanu lub pod całą jego powierzchnię. Wybór należy do Ciebie.

Dopasuj dywan do stylu aranżacji

Dywan do pokoju dziecka powinien stanowić spójną całość z aranżacją przestrzeni. Możesz wybrać go na zasadzie kontrastu kolorów. Na przykład w pomieszczeniu, gdzie dominują jasne kolory, świetnie sprawdzi się dywan w ciemnych odcieniach. Możesz też postawić na dywan z motywem edukacyjnym – alfabetem czy znakami drogowymi. U maluszka, który jeszcze nie chodzi, świetnie sprawdzi się dywan w kontrastowych kolorach. Może to być czaro-biały model z miastem lub drogą, które starszemu dziecku posłużą jako miejsce do zabawy i rozwijania kreatywności.

Dobrze jest też kierować się zasadą harmonii. Jeśli w pokoju jest dużo wzorów, warto wybrać dywan o jednolitej fakturze lub minimalnym wzorze. Z kolei gdy inne elementy dekoracyjne są raczej proste, możesz wybrać dywan z ciekawym wzorem, który będzie przyciągał uwagę.

Podstaw na miękkie i naturalne tkaniny

Dywan dla dziecka może dodać charakteru aranżacji lub podkreślić inne jej elementy. Pomoże stworzyć przytulny klimat i zabezpieczy malca przed chłodem podłogi.. By jednak tak się stało, warto wybrać model wykonany z miękkich i naturalnych tkanin, na przykład z bawełny. Dobrze, by miał on odpowiednie certyfikaty potwierdzające, że nie zawiera substancji szkodliwych i toksycznych barwników oraz że jest bezpieczny dla środowiska.

Dziecięcy dywan powinien być także łatwy w czyszczeniu. Najlepiej, by można go było wyprać w domowej pralce lub wyczyścić ręcznie. Dobrym wyborem będą też modele dywanów odporne na zabrudzenia i zanieczyszczenia lub z krótkim runem, które ułatwi dziecku zabawę klockami czy puzzlami. Ciekawe wzory dywanów do dziecięcych przestrzeni znajdziesz w sklepie internetowym Sinsay pod adresem https://www.sinsay.com/pl/pl/. W ofercie dziesiątki modeli pasujących do różnych stylów aranżacyjnych, Wejdź i wybierz dywan, który wpiszę się w Twoją dekoratorską wizję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]