Ekologia a meble do ogrodu

Bycie eko potrafi przybierać rozmaite formy. W zasadzie nie ma już chyba dziedziny życia, w której nie podejmujemy decyzji, wpływających na kondycję środowiska naturalnego. Jednym z największych problemów współczesności jest olbrzymie zanieczyszczenie całej planety. Powoli władze oraz zwykli obywatele próbują znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji, aby poprawić warunki teraz i w dłuższe perspektywie – dla kolejnych pokoleń. Ogród jest przestrzenią wyjątkową, łączącą naturę z krajobrazem przetworzonym przez człowieka. Również w tej sferze możemy podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje, wpływające korzystnie na kondycję Ziemi. Jak to możliwe? Wystarczy na przykład stawiać na wyposażenie do ogrodu, które jest przyjazne środowisku.

Ogród – natura czy pejzaż miejski?

Współczesny ogród, zwłaszcza w dużych miastach, rzadko kiedy przypomina dawne ogródki z grządkami warzywnymi oraz drzewkami owocowymi. Obecnie użytkowy charakter przestrzeni zdominowała funkcja rekreacyjna.

W ogrodzie wypoczywamy, przyjmujemy gości i bawimy się z dziećmi. Spędzamy czas leniwie, wylegując się z książką na sofie lub aktywnie grając w piłkę. Nowe funkcje wymuszają też przedefiniowanie przestrzeni oraz wprowadzenie do niej konkretnych elementów, które zapewnią maksymalną wygodę i komfort.

W centrum każdego ogrodu znajduje się obecnie strefa wypoczynku, składająca się z komfortowych mebli, najczęściej sofy, foteli i krzeseł oraz stolików, oraz szeregu elementów wyposażenia wspierającego, jak skrzynie i szafy ogrodowe, w których chowa się akcesoria czy szereg rozmaitych podręcznych drobiazgów.

Stawianie na bycie eko we wszystkich dziedzinach życia sprawia, że podchodzimy do całego tego wyposażenia dość praktycznie – szukamy rozwiązań na lata, które na dodatek będą w pełni przyjazne środowisku.

Z tego względu krzesła z PVC, tak popularne jeszcze kilka lat temu, powoli przestają być popularne. Teraz ogród musi być wygodny i zaplanowany w zgodzie z naturą.

Meble z surowców naturalnych – wprowadzanie natury do… natury

Podstawowym pomysłem, który od razu przychodzi na myśl, gdy mówimy o ekologicznych meblach, są oczywiście elementy wyposażenia z surowców naturalnych. Do najpopularniejszych zalicza się obecnie nieustannie drewno oraz plecionki z wikliny lub rattanu. Wykonuje się z nich rozmaite konstrukcje, dopasowane do obowiązujących tendencji wizualnych.

Z punktu widzenia ekologicznego są to surowce w pełni przyjazne środowisku. Dlaczego? Ponieważ w znaczącej większości są biodegradowalne, czyli jeśli zostaną pozostawione w przyrodzie ulegną samoistnemu rozkładowi. Wyjątkiem są metalowe elementy, wykorzystywane do łączenia drewnianych części.

Surowce poddawane recyklingowi, czyli wielokrotne wykorzystanie tego samego materiału

Innym sposobem na bycie eko w ogrodzie jest zakup mebli, wykonanych z materiału, który można poddawać recyklingowi. Zalicza się do nich oczywiście metal, ale także niektóre rodzaje tworzyw sztucznych.

Świetnym tego przykładem są meble z polipropylenu lub wytworzonego na jego podstawie technorattanu – dostępne na przykład w sklepie Bazkar. Tworzywo to jest neutralne dla środowiska i można je w całości poddać recyklingowi, dzięki temu ograniczamy ilość śmieci zalegających na wysypiskach oraz zmniejszamy zapotrzebowanie na pozyskiwanie nowych surowców. Recyklat może bowiem mieć solidny udział w wytwarzaniu nowych produktów również do ogrodu.

Stawianie na jakość – wysokiej klasy meble oraz odpowiednia pielęgnacja

Sam zakup mebli to jednak jeszcze nie wszystko. Warto stawiać od samego początku na rozwiązania wysokiej jakości. Z jakiego powodu? Ponieważ posłużą nam one przez naprawdę długi czas. Będziemy mogli cieszyć się wypoczynkiem w ogrodzie oraz zaoszczędzimy sporo pieniędzy na częstą wymianę całego wyposażenia.

Z tego też względu powinno się przeprowadzać wszystkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne w przypadku mebli z drewna, rattanu oraz metalu oraz dbać o czystość wszystkich produktów. Zapewni to ich dobrą kondycję, co przełoży się na znaczące wydłużenie okresu przydatności do użytku. A przecież nikt z nas nie lubi wydawać pieniędzy bez potrzeby.

Meble do ogrodu powinny być wygodne oraz praktyczne, wykonane z surowców, które wytrzymają zmienne warunki pogodowe. W niektórych przypadkach trzeba znaleźć im odpowiednie miejsce do magazynowania.

Okazuje się zatem, że bycie eko w ogrodzie nie jest trudne i przynosi tak naprawdę szereg korzyści, które ucieszą wszystkich miłośników ogrodów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here