Fotowoltaika

W naszym kraju i nie tylko, coraz częściej można zaobserwować zwrot w stronę ekologii i odnawialnych źródeł energii. Mówiąc prościej, zaczęto dostrzegać potrzebę ochrony środowiska w którym żyjemy. Najpopularniejsze stał się więc panele fotowoltaiczne, które pozwalają pozyskiwać energię wprost z promieni słonecznych. Istnieje też możliwość wielu dofinansowań, dzięki którym inwestycja szybko się nam zwróci. Jednak czym jest fotowoltaika i czy ona się opłaca?

Do czego służy fotowoltaika?

Najprościej rzecz ujmując, możemy powiedzieć, że fotowoltaika służy do pozyskiwania energii ze słońca. Jest to zarazem jedna z najprostszych metod na wytworzenie energii elektrycznej, która bazuje na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego. Dzięki temu może ono zostać zamienione w prąd stały, za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych. Wygenerowany w ten sposób prąd trafia do inwertera, a następnie zostaje przekształcony w prąd zmienny, który wykorzystujemy w naszych gospodarstwach domowych. Nadwyżki wyprodukowanej energii, mogą zostać odsprzedane sieci lub oddane na zmagazynowanie, by użytkownik mógł z nich skorzystać w późniejszym czasie. Oczywistym jest, że taki sposób pozyskiwania energii ma ogromną przewagę na wielu płaszczyznach, na prądem pozyskiwanym z innych źródeł energii. Główną zaletą jest to, że możemy z fotowoltaiki korzystać niemal wszędzie, a sama ilość pozyskanej energii zależy ściśle od tego, jak intensywne jest promieniowanie słoneczne padające na powierzchnię Ziemi. Jak łatwo się domyślić, zmienia się ono w zależności od pory dnia, szerokości geograficznej w której się znajdujemy, a także zależne jest ono od stanu atmosfery, a dokładniej ilości pyłów, które się w niej znajdują. Z kolei moc samej instalacji fotowoltaicznej, również uzależniona jest o wielu czynników. Wpływ na nią ma przede wszystkim wielkość dachu lub wolnej powierzchni na której mają zostać zainstalowane panele fotowoltaiczne, a także ekspozycja tej powierzchni na promienie słoneczne. Duże znaczenie ma tutaj kąt nachylenia, a także padanie zacienienia. Jeśli żyjemy w mniej sprzyjających warunkach np. dach skierowany jest na wschód i zachód, co skutkuje dużym zacienieniem, należy po prostu dobrać większą moc instalacji, by pokryła zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Więcej informacji: Sprawdź panele słoneczne Gdańsk, jeżeli pochodzisz z tych okolic – dowiedz się więcej.

Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?

Na to pytanie można odpowiedzieć jedynie twierdząco. Inwestycja w fotowoltaikę się opłaca gdyż generuje ogromne oszczędności w odniesieniu do rachunków za prąd, a odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne pod względem mocy, mogą pokryć całe zapotrzebowanie na prąd, wówczas rachunki będą zredukowane do zera. Oznacza to, że inwestycja ta może zwrócić się w przeciągu kilku lat. Jest to również opłacalne z tego względu, że można postarać się o rządowe dotacje na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu w sporej części może zwrócić się nam nawet połowa poniesionych kosztów. Co więcej, dołożymy starań do ochrony środowiska naturalnego, w którym wszyscy żyjemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDo czego służy glebogryzarka?
Następny artykułCzym charakteryzuje się budownictwo modułowe?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here