Gniazdka elektryczne w mieszkaniu

Planując instalację elektryczną w domu lub mieszkaniu, nie zawsze skupiamy się na prawidłowym doborze gniazdek elektrycznych. Okazuje się jednak, że są to bardzo istotne elementy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo oraz funkcjonalność całej instalacji. Dlatego dzisiaj jednak skupimy się na gniazdach elektrycznych, podpowiadając w jakie rodzaje warto wyposażyć mieszkanie.

Jak zamontować przewody w mechanizmach gniazdek?

Bardzo istotną kwestią jest montaż przewodów w mechanizmie gniazdka. Na rynku są dostępne dwa najbardziej popularne rozwiązania. Pierwszym są gniazdka z automatycznymi zaciskami sprężynowymi. Drugie to gniazdka z zaciskami śrubowymi. Zaciski śrubowe działają poprzez dociśnięcie przewodu przewodzącego prąd specjalnie dokręconą śrubką. Dużo łatwiejszym i szybszym rozwiązaniem są automatyczne zaciski sprężynowe, które posiadają oznaczenie wejścia przewodów. W ich przypadku przyłączanie i odłączanie przewodów trwa zaledwie kilka sekund i może być wykonane bez użycia narzędzi. To rozwiązanie charakteryzuje się wysoką niezawodnością. Zaciski sprężynowe zapewniają stały docisk przewodu do żyły przez cały okres użytkowania.

Jakie gniazdka zastosować w przypadku dzieci?

Projektując domową instalację elektryczną, należy uwzględnić obecność w domu dzieci. W związku z tym warto wybrać taki rodzaj gniazdek, który zapewni bezpieczeństwo naszym pociechom. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie gniazdo elektryczne podwójne z uziemieniem i dodatkowymi przesłonami styków. Budowa tego gniazda uniemożliwia najmłodszym wsunięcie do środka jakichkolwiek przedmiotów. Dzięki temu zapobiega także porażeniu prądem. Mechanizm gniazda posiada specjalną przesłonę, która uchyla się dopiero przy jednoczesnym naciśnięciu przez oba bolce wtyczki. Dzięki temu niemożliwe jest włożenie do gniazda kredki, długopisu, czy nawet kawałka drutu.

Nieco innym rozwiązaniem jest gniazdo podwójne z uziemieniem i blokadą, której otwarcie wymaga użycia specjalnego klucza. Uchyla on przesłony torów prądowych gniazd wyposażonych w blokadę. Zabezpieczenie zakładane jest bezpośrednio na wtyczkę podłączoną do gniazda. Cechą charakterystyczną takiego gniazda jest wyróżniający, czerwony kolor.

Jakie gniazda zastosować na zewnątrz?

Projektując instalację elektryczną w mieszkaniu, musimy także zaplanować gniazda w łazience oraz na balkonie. Są to miejsca narażone na działanie wilgoci. W przypadku balkonu najlepiej wybrać gniazdka natynkowe, które są odporne na deszcz i śnieg. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się także w piwnicy, garażu oraz kuchni. Wszędzie tam, gdzie wymaga się wyższych wskaźników ochronności.

W kuchni i łazience idealnym rozwiązaniem będzie gniazdo IP44. Jest ono dedykowane do pomieszczeń, które wymagają podwyższonego stopnia ochrony przed wnikaniem wody, wilgotnością oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Gniazdko IP44 zapewnia ochronę przed pryskającą wodą. Chroni również przed wnikaniem ciał stałych o średnicy przekraczającej 1 mm. Co ciekawe ten typ gniazda może być także stosowany na zewnątrz budynku. W przypadku konieczności zapewnienia ochrony przed pyłem i wnikaniem wody „lanej strugą” należy wybrać gniazdko IP55. Z kolei gniazdko IP66 zapewnia całkowitą szczelność na kurz oraz silny strumień wody.

Projekt instalacji elektrycznej w domu nie ogranicza się wyłącznie do stworzenia planu i poprowadzenia przewodów. Szalenie istotną kwestią jest prawidłowy dobór gniazdek elektrycznych, które mają gwarantować komfort i bezpieczeństwo w trakcie użytkowania.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here