Jak przyczynić się do ratowania planety?

Planeta nasza jest narażona na mniejsze jak i większe zagrożenia od milionów lat. Jednakże od mniej więcej kilku tysięcy lat, na ziemi pojawił się osobnik, który skutecznie zatruwa jej życie, a od blisko tysiąca lat działa na skalę nieporównywalnie większa jak kiedykolwiek w dziejach świata.

Tym szkodnikiem jest oczywiście człowiek, wraz ze swoim przemysłem i innymi wynalazkami, które drenują naszą planetę i zatruwają ją bez żadnego pomyślunku czy wizji przyszłości. Jak długo ziemia będzie w stanie przyjmować kolejne ciosy i tolerować ludzka obecność. Jak długo nasza planeta będzie w stanie stwarzać człowiekowi warunki odpowiednie do życia i egzystencji — badania pokazują, że coraz krócej. A proces samodestrukcji człowieka jest coraz to bliższy.

Każdy na pewno słyszał, mniej bądź więcej, na temat ochrony środowiska. Co więcej, każdy z nas w pewnym stopniu może się przyczynić do ratowania naszej planety. Oczywiście najprościej jest zacząć od małych rzeczy. Możemy starać się uświadamiać innych, jak ważna jest walka o naszą planetę i jej odpowiednie traktowanie, ale wówczas możemy wyjść na jakichś fanatyków. Zacznijmy zatem od segregacji naszych śmieci i ich właściwej utylizacji.

Innymi działaniami może być oczywiście oszczędność energii elektrycznej oraz wody w naszym mieszkaniu. Jeżeli będzie zużywali mniej wody, na przykład podczas prysznicu czy mycia zębów (woda nie musi lecieć non stop, a wystarczy, że będziemy ją puszczać tylko wtedy kiedy jest potrzebna), wówczas wiązać się to będzie z wyraźnym spadkiem zużycia wody. To samo tyczy się energii elektrycznej. Gaśmy światło, gdy wychodzimy z pokoju, nie zostawiajmy włączonego bezczynnie telewizora czy komputera. Gdy uruchamiamy zmywarkę czy pralkę, wykonujmy to z pełnym wsadem. Urządzenia nie muszą być non stop włączone na stand by, a ładowarka do telefonu powinna być odłączona od gniazdka.

Najlepszym rozwiązaniem, byłoby oczywiście budowanie i wykorzystywanie domów pasywnych. tego rodzaju ofertę świadczy między innymi firma ecoreadyhouse.pl, dostarczając technologię domów energooszczędnych, ekologicznych i pasywnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here