Jaki rodzaj opału do ogrzewania domu wybrać?

Wybór opału do ogrzewania domu jest bardzo szeroki, bowiem może to być ekogroszek, słoma, biomasa, pelet, albo węgiel.

Każde paliwo stałe odznacza się inną wartością energetyczną ( in. opałową ), która ma istotny wpływ na parametry techniczne pieca. Całkowity koszt pozyskiwania energii jest zatem zależny nie tylko od ceny danego surowca, ale również od jego wartości opałowej.

Węgiel kamienny – odznacza się dużą wartością opałową ( 16,7-29 MJ/kg ) i w naszym kraju jest łatwo dostępny, dlatego też bardzo często wykorzystywany jest do celów grzewczych ( rocznie około 13-18 mln ton ). W Europie powoli zastępuje się go drewnem, albo chemicznie przetworzonymi postaciami węgla, jak brykiety, czy koks. 

Drewno opałowe – to zdecydowanie bardziej ekologiczny opał od węgla, ale też trudniejszy do pozyskania. W kotłach zrobionych ze zwykłej stali powinno się używać do palenia tylko drewna liściastego, bowiem zawiera ono niewielkie ilości związków żywicznych. Drewno iglaste może być bezpiecznie spalane w kotłach zgazowujących, które wykonuje się że stali uszlachetnionej ( kwasoodpornej ). Wilgotność drewna ma bezpośredni wpływ na jego wartość opałową. Największą wartością opałową odznacza się drewno o wilgotności maksymalnie do 25%, czyli poddane sezonowaniu przynajmniej przez 12 miesięcy. W Europie coraz częściej wykorzystywane do celów grzewczych są pelety z trocin. Magazynowane są w specjalistycznych zbiornikach, skąd podawane są do kotła. Paliwo uzupełniane jest okresowo, co jest niezwykle wygodne dla użytkowników.

Biomasa – jest to pozostawiona na powierzchni gleby substancja pochodzenia roślinnego ( chwasty, zielony nawóz, czy resztki pożniwne ), którą można poddać spalaniu w sposób ekologicznie bezpieczny ( nie wpływa na zwiększenie ilości dwutlenku węgla w powietrzu ) i bardzo efektywny energetycznie. 

Słoma – Część słomy, która nie zostanie zużyta na potrzeby rolnictwa, może być wykorzystana jako opał. Można ją spalić w kotłach c.o. Należy mieć jednak na uwadze, że słoma ma dużo mniejszą wartość opałową od węgla. Świeża słoma zawiera spore ilości wody, dlatego ma małą wartość opałową. Zaraz po ścięciu można stosować do celów opałowych wyłącznie słomę pszenną.  

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNie ma jak domki z drewna
Następny artykułMieszkanie z rynku pierwotnego – same zalety
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here