Jakie korzyści dają okna pasywne

Domy pasywne cieszą się obecnie ogromną popularnością. Nic dziwnego — w końcu jest to jeszcze bardziej zaawansowana forma budownictwa energooszczędnego. Jednym z elementów niezbędnych i powszechnie wykorzystywanych przy budowie pasywnej są właśnie pasywne okna. Sprawdź, dlaczego!

Energooszczędne budownictwo to już nie tylko kilku sezonowy trend. Obecnie przy tworzeniu nowych domów i innych budynków oszczędność energii jest jednym z najważniejszych wyznaczników całego projektu. Budynek powinien być przystosowany do tego, aby zużywał jak najmniej energii!  Właśnie dlatego w takich domach wykorzystuje się okna pasywne. Zobacz, jakie korzyści zapewnia ich montaż.

Okna pasywne — co to jest?

Okna pasywne to rozwiązanie, które powstało z myślą o oszczędności energii zużywanej do ogrzewania budynków. Dzięki bardzo małej przenikalności ciepła zapewniają one bardzo dużą szczelność, co pozwala zachować odpowiednią temperaturę wnętrz, bez konieczności „podkręcania” ogrzewania. Co więcej, technologia ta polega także na pozyskiwaniu energii z naturalnych źródeł, takich jak choćby promienie słoneczne.

Okna pasywne zapewniają bardzo dużą szczelność dzięki swej unikalnej budowie. Uniemożliwia ona bowiem powstawanie mostków termicznych, które powodują straty ciepła.

Skuteczna termoizolacja z oknami pasywnymi

Pasywne okna charakteryzują się doskonałymi parametrami przenikalności ciepła i bez wątpienia jest to ich największą zaletą. Dzięki temu skutecznie chronią budynek przed utratą energii cieplnej.

Współczynnik przenikania ciepła wyrażany jest w Uw. W przypadku okien pasywnych, nie może być on wyższy niż 0,8 W/m²K. Zapamiętaj — im niższy jest ten współczynnik, tym mniejsze są straty.

Okna pasywne to oszczędność

Jednym z najważniejszych powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na montaż okien pasywnych, jest oszczędność. Jeśli więc szukasz sposobu na realne ograniczenie wydatków związanych z energią cieplną, to rozwiązanie jest idealne także dla Ciebie! Dzięki niemu możesz bowiem maksymalnie zredukować jej zużycie.

Odpowiednio dopasowane i zamontowane pasywne okna pozwalają zminimalizować straty ciepła nawet o 40%! Wyobraź więc sobie, o ile niższe staną się Twoje rachunki za ogrzewanie, gdy zainwestujesz w rozwiązania pasywne. Oszczędność związana z eksploatacją Twojego domu będzie ogromna!

W oknach pasywnych bardzo ważną kwestią jest także parametr przepuszczalności promieni słonecznych. W technologii tej stawia się bowiem również na wykorzystywanie źródeł ciepła, które nie wymagają żadnych inwestycji finansowych. A słońce jest w tym przypadku bez wątpienia jednym z najlepszych. Tym samym, dzięki rozwiązaniom pasywnym możesz też zmniejszyć ogólne zapotrzebowanie na ogrzanie budynku, co także wiąże się z oszczędnością.

Rozwiązanie sprzyjające środowisku

Wszelkie technologie minimalizujące zużycie energii mają ogromny wpływ na środowisko naturalne. Tym samym można śmiało stwierdzić, że wybór okien pasywnych jest krokiem w stronę ekologii. Zastanawiasz się, jak to się właściwie łączy? To całkiem proste.

Do ogrzania domu, czy też mieszkania wykorzystuje się energię. A jak wiadomo, aby mogła ona powstać, muszą zajść procesy, które są mocno niesprzyjające dla środowiska. Dotyczy to zarówno ogrzewania poprzez systemy elektryczne, jak i paliwowe — w końcu niemal każde z nich na jakimś etapie wykorzystuje węgiel. Dlatego też mniejsza przenikalność, a przy tym i mniejsze zużycie energii jest proekologiczne.

Czy warto zdecydować się na pasywne okna?

Zastanawiasz się, czy okna pasywne to rozwiązanie odpowiednie do Twojego domu? Wystarczy, że zadasz sobie tylko jedno pytanie: czy zależy Ci na wieloletniej oszczędności? Jeśli tak, to właściwie wszystko jasne!

Przyszłość budownictwa należy właśnie do systemów pasywnych. Już dziś wybiera je coraz więcej osób. Nie pozwól na to, by Twoje pieniądze uciekały wraz z ciepłem. Postaw na energooszczędność z oknami pasywnymi!

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSpecjalistyczne pojemniki magazynowe
Następny artykułNowe rozwiązania do stylowych wnętrz
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here