Montaż okien

Współczesne przeszklenia okienne, które stroją elewacje budynków potrafią zaskakiwać i budzić podziw. Niby tylko zwykły kawałek szkła, ale kiedy stanie już w ramie murów domu, odmienia go nie do poznania. Oprócz walorów estetycznych, główną funkcją okien jest jednak naświetlanie wnętrza, oraz zatrzymywanie ciepła. Aby ta ostatnia przesłanka została spełniona, niezbędny jest prawidłowy montaż okien, który niestety czasem pozostawia wiele do życzenia.

Wszystko w rękach fachowców

Inwestor, zlecający prace budowlane ekipom monterskim, ufa, że czynności przez nich wykonywane są solidne i profesjonalne. Oczywistym jest, że nie posiada on wiedzy o technice wykonawczej poszczególnych elementów budowy, dlatego sugeruje się wiedzą i doświadczeniem zatrudnionych fachowców. Na myśl przychodzi popularny program majsterkowy, w którym ukryta kamera rejestrowała przebieg prac ekip, a następnie uświadamiała inwestorowi o ich rezultacie. Niestety realia są takie, że odbiór prac przez właściciela budynku, opiera się głównie na efekcie końcowym, jakim jest wygląd i estetyka wykonania. Montaż okien kojarzony przez laików to wstawienie okna w dziurę muru i opiankowanie go, celem utrzymania we właściwej pozycji. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jest to skomplikowany proces, który musi być wykonany prawidłowo, aby wszystkie funkcje okna działały prawidłowo.

Zasady wprawiania okien

Szczelny montaż okien musi opierać się na poniższych zasadach:

– precyzyjne dopasowanie okna do dziury w murze (otwór nie powinien być ani za mały, ani za duży),
– mocowanie okien powinno opierać się na kotwach i dyblach, nie na samej pianie, a ich użycie powinno być staranne i prawidłowe,
– staranne uszczelnianie dolnej przerwy pod oknem, oraz przestrzeni między oknem a murem,
– piana poliuretanowa nie powinna zastępować wszystkich materiałów budowlanych, jakie powinny być użyte w montażu okien,
– właściwe i staranne wypoziomowanie okien i drzwi balkonowych lub tarasowych,
– dbałość o kolejność procesów budowlanych.

Opierając się na tych zasadach, można w minimalnym stopniu skontrolować pracę zatrudnionej ekipy budowlanej i dopytywać ich o szczegóły wykonywanych przez nich czynności, aby mieć pewność, że wprawione okna będą sprawnie i długo funkcjonowały.

Źle wykonany montaż okien może doprowadzić do sporych strat, przejawiających się zniszczeniem okna i muru, lub co gorsza do rozszczelnienia skutkującego zawilgoceniem, grzybem i pleśnią. Współczesne i popularne okna energooszczędne charakteryzują się małą przepuszczalnością powietrza, co sprawia, że para wodna chce wydostawać się wszelkimi innymi drogami. Dlatego właśnie dopasowując technikę do nowoczesnych rozwiązań, coraz częściej stosowana jest metoda warstwowa. Polega ona na zasadzie „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”, a objawia się tym, iż od środka montowana jest warstwa paroszczelna, która uniemożliwia wnikanie pary wodnej do pianki mocującej. Zewnętrzna część okna zaś, uszczelniona jest warstwą paroprzepuszczalną, która jednocześnie „oddycha”, ale też uniemożliwia przenikania opadów atmosferycznych do środka pianki. Montaż okien z użyciem folii okiennych jest zatem najczęściej stosowaną obecnie techniką.

Montaż okien – jak zrobić to dobrze

Najczęstszym zjawiskiem budowlanym w indywidualnych inwestycjach, jest oczywiście zatrudnianie ekip montażystów do wprawiania okien. Aby samemu zabrać się za tak odpowiedzialną pracę, należy posiadać wiedzę teoretyczną, zgodą z fachem, techniką i prawem budowlanym, a także wykazywać się doświadczeniem w tym temacie. Montaż okien nie jest bowiem rzeczą łatwą i nie warto z tym eksperymentować, ponieważ skutki niewłaściwego montażu są trudne do naprawy, a i pochłaniają sporo, dodatkowych kosztów, co może okazać się nieopłacalne.

Własnoręcznie wykonana praca, bardziej cieszy, jednak podejmowanie wyzwania samodzielnego wprawiania okien jest dużą odpowiedzialnością, dlatego warto tą pracę powierzyć fachowcom, a mając zgromadzoną wiedzę w temacie prawidłowego montażu okien, na pewno nie zostanie się oszukanym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDekoracje dla miłośników podróży
Następny artykułAntyki i nowoczesne mieszkanie?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here