Antyki i nowoczesne mieszkanie

Współczesne mieszkania bywają niewielkie – szeregi budynków wielorodzinnych nie kojarzą się z indywidualizmem – zarówno, jeśli chodzi o bryłę, jak i o wewnętrzny układ architektoniczny. Czy posiadając nowoczesne mieszkanie, możemy uatrakcyjnić jego estetykę, a jeśli tak – co zrobić, żeby nie przeszarżować i nie wywołać efektu chaosu? Ciekawym rozwiązaniem może się okazać zróżnicowanie stylu, poprzez dodanie mebli albo detali… nie z tego wieku.

Ewolucja przedmiotów, czyli antyk uwspółcześniony

Rodzinny dom, w którym przeplatają się losy wielu pokoleń albo gustowne mieszkanie w kamienicy? Tak – to te miejsca, w których antyki prezentują się najlepiej, szczególnie, gdy przez lata wypracowano jednolity klimat, będący ramą dla estetycznych poszukiwań kolejnych właścicieli. Wówczas można odświeżać styl, jednocześnie go nie burząc, poprzez ewolucję, np. stawianie na nową kolorystykę czy dodawanie elementów nawiązujących swoją estetyką do zastanego ładu przestrzennego.

A co z komponowaniem całości z elementów sprzecznych – czy to formalnie, czy kolorystycznie? Jest to jednak pewne łamanie konwencji. Niewątpliwie o takim podejściu możemy mówić, gdy znajdujemy się w mieszkaniu minimalistycznym, w którym jednocześnie wyraźnie wyeksponowane zostają elementy reprezentujące skrajnie odmienny porządek.

Zatem jakie podejście do antyków może okazać się aranżacyjnym sukcesem?

Minimalizm z dodatkiem finezji

Niektórzy z nas przejawiają słabość do tzw. przedmiotów z duszą. Mianem tym określamy rzeczy pokryte patyną czasu. W starych meblach, obrazach, lampach, lustrach, zastawach, figurkach wyraźnie czuje się ducha epoki, z której pochodzą. Takie przedmioty mają moc uwalniania szczególnego rodzaju uczuć – wyciszenia, nostalgii, tęsknoty za czymś, co pozwala zatrzymać chwilę. Takie właśnie uczucia wywołuje też słowo “dom”. Gdy jest w nas potrzeba odnalezienia azylu, nasze poczucie estetyki niejednokrotnie będzie wędrować poprzez czas, którego pamiątkami stają się antyki.

Jeśli mieszkamy w starym domu czy kamienicy, dobranie odpowiednich mebli i akcesoriów z kategorii antyków nie powinno nastręczać problemów. Pokoje z wysokimi sufitami oraz podłogami pokrytymi parkietem będą się doskonale prezentować nie tylko z pojedynczymi antykami, ale również z kompletami antycznych mebli.

Gdy chcemy odświeżyć wygląd salonu utrzymanego w klimacie dawnych lat, wystarczy dokonać zakupu antyków na przykład z nowocześniejszymi wzorami tapicerki. Salony z antykami, takie jak Antique Beauty, oferują tego rodzaju meble, które cieszą się dużym zainteresowaniem wielbicieli dawnego stylu. Odpowiedni sposób na współistnienie antyku zależy od oczekiwań i gustu osoby, która chce dzięki nim nadać swojemu mieszkaniu indywidualnego charakteru.

Antyki i stylistyczna rewolucja?

Takie podejście może się okazać wizualnym sukcesem – pod jednym warunkiem. Nawet jeśli lubimy zabawę z konwencjami, dzięki czemu nadajemy naszym domom niebanalnego charakteru, wystrzegajmy się przesady!

Meble antyczne w małym, nowoczesnym mieszkaniu mają rację bytu. Warto jednak, w takim przypadku, zadowolić się pojedynczym, niezbyt masywnym i nadmiernie zdobionym meblem – takim jak fotel, stolik, biurko, kwietnik, komoda, sekretarzyk czy toaletka – bardziej w stylu Sheratona, art deco, biedermeier, niż rokokowym czy stylu Ludwika Filipa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMontaż okien
Następny artykułBiałe meble do biura – wady i zalety
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here