Na co zwrócić uwagę, kupując lampę do sypialni?

Sypialnia jest miejscem, w którym nie tylko odpoczywamy po ciężkim dniu, ale również spędzamy czas na innych czynnościach, np. na czytaniu. Dlatego zastosowane w niej oświetlenie musi odpowiadać na te potrzeby i jednocześnie kreować przyjemny, odprężający nastrój.

Barwa oświetlenia w sypialni

W każdym wnętrzu przeznaczonym do wypoczynku, bardzo istotną rolę odgrywa barwa światła. Chociaż w większości przypadków zaleca się wybór barwy maksymalnie zbliżonej do naturalnej (dziennej), to w sypialni powinna dominować ciepła. Wpływa ona na nasze samopoczucie, wprowadzając umysł w stan relaksu i odprężenia. To bardzo istotne, ponieważ ostre, zimne zabarwienie światła sprzyja skupieniu i powoduje, że jesteśmy w stanie gotowości. Dlatego wykorzystuje się je głównie w pomieszczeniach biurowych, przeznaczonych do nauki i pracy.

Poza ciepłym i rozproszonym światłem, trzeba zwrócić uwagę na wielkość lampy sufitowej. Musi być dopasowana do rozmiarów pomieszczenia, tak, aby docierać do każdego kąta. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ pozostawienie zacienionych miejsc sprawi, że wnętrze wyda się mniejsze niż jest w rzeczywistości. Oprócz tego, jeżeli mamy do czynienia z dość małym metrażem lub niskim sufitem w pomieszczeniu, warto zdecydować się raczej na plafon lub lampki wpuszczane w sufit, zamiast na lampę zwisającą czy żyrandol.

Wygląd i styl oprawy

Oczywiście równie ważna jest estetyka samej oprawy. Lampy do sypialni powinny być spójne ze stylem całego pomieszczenia. Jeżeli wnętrze zostało urządzone w duchu vintage, wybierzmy klasyczną lampę, która dodatkowo podkreśli charakter aranżacji. Sypialnia w stylu nowoczesnym powinna być uzupełniona o designerską oprawę o geometrycznej, minimalistycznej formie. Za to pełne przepychu wnętrza typu glamour „lubią się” z odbijającymi światło, kryształowymi żyrandolami. Wszystko zależy więc od charakterystycznych cech i wyznaczników konkretnego stylu.

W sypialni szczególnie mile widziane są modele ozdobne, przyciągające wzrok, a jednocześnie podkreślające jej relaksujący nastrój. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. zwisy, czyli kilka wiszących, długich kloszy umieszczonych na okrągłej lub prostokątnej podsufitce. Świetnie prezentują się w tym przypadku modele transparentne, dodające uroku całej aranżacji. Klosze umieszczone na różnych wysokościach rzucają rozproszone, delikatne światło, co doskonale wpisuje się w klimat pomieszczeń sypialnianych. Tego typu propozycje znajdziemy m.in. w ofercie e-sklepu elektromag.pl.

Lampa sufitowa to nie wszystko

Jednak podstawowa oprawa główna, zamontowana w centralnym punkcie sufitu, nie wystarczy. Nawet w najmniejszej sypialni powinny znaleźć się przynajmniej dwa różne źródła światła. Dodatkowa lampka, zwłaszcza tzw. nocna, lub pod postacią LED-ów, wspomnianych już zwisów, czy kinkietów, to niezbędny element wyposażenia. Przyda się zarówno do czytania, oglądania filmów w łóżku, jak i do wyłączenia światła w pozycji leżącej, tuż przed pójściem spać. Oprawa dodatkowa pozwoli na stworzenie odprężającej atmosfery, dzięki której nieco przytłumione, punktowe światło zdecydowanie ułatwi nam zasypianie. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here