Oświetlenie schodów

Schody w każdym domu muszą być bezpieczne. Na to wpływ ma nie tylko ich konstrukcja, ale również ich odpowiednie oświetlenie. Dzięki niemu po schodach będzie można bezpiecznie poruszać się po zmroku. Dodać jednak trzeba, że takie oświetlenie pełni również funkcję dekoracyjną. Warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę wybierając oświetlenie schodów.

Natężenie światła

Odpowiednie oświetlenie, jeśli chodzi o schody pełni bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim, o czym już wspomniano, pozwala na bezpieczne poruszanie się po schodach. Co ważne, oświetlenie funkcję tę pełni nie tylko po zmroku. Jest również bardzo przydatne, jeśli schody umiejscowione są w miejscu mało oświetlonym. W takim przypadku oświetlenie schodów przydatne jest również w dzień. Dobierając konkretny rodzaj oświetlenia, uwagę zwrócić należy na jego natężenie. W przypadku schodów dobrze sprawdzi się oświetlenie delikatne. Jest to oświetlenie, które cechuje się niższym poziomem natężenia. Takie oświetlenie z pewnością nie będzie oślepiać domowników podczas poruszania się po schodach.

Oświetlenie ciepłe czy zimne?

Kolejną kwestią dotyczącą oświetlenia schodów jest barwa światła. Mowa tu o tym, czy lepsze będzie światło ciepłe, czy zimne. Jeśli oświetlenie ma być montowane na schodach w klatce schodowej, to zdecydowanie lepsza będzie barwa ciepła. Najlepiej, aby było to oświetlenie osiągające temperaturę świetlną na poziomie 3300 – 3500 K. Takie światło nie zmienia postrzegania otoczenia przez ludzki wzrok. Dodatkowo ciepła barwa światła nadaje wnętrzu przytulnego charakteru. W przypadku oświetlenie wewnętrznego świetnie sprawdzi się oświetlenie LED do schodów. Jest to oświetlenie bardzo praktyczne, a w nocy sprawdza się doskonale. Dodatkowo oświetlenie LED jest energooszczędne. Warto dodać, że oświetlenie ledowe dostępne jest w różnych kolorach. Dzięki temu można dostosować je do aranżacji pomieszczenia.

Montaż oświetlenia schodów LED

Jak wspomniano, ledowe oświetlenie schodów to bardzo dobre rozwiązanie. Ważne jest jednak, aby było właściwie zamontowane. Najprostsze w montażu są na pewno taśmy LED. Jeśli schody są drewniane, to taśmę wystarczy przykręcić do stopni wkrętami. W przypadku schodów betonowych taśmę LED można zamontować za pomocą kleju montażowego. Jeśli schody są dopiero na etapie projektu, to dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie odpowiednich frezów, w których będzie możliwość ukrycia profili na taśmę LED. Dzięki temu takie oświetlenie prezentować będzie się znacznie lepie. Także sam montaż będzie wówczas łatwiejszy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here