Jak wyczyścić kostkę brukową? Co będzie potrzebne?

Jak wyczyścić kostkę brukową

Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem, wykorzystywanym nie tylko do układania podjazdów i chodników, ale też projektowania schodów czy kwietników. Jej różnorodny kształt i kolor sprawia, że można przy jej użyciu realizować niepowtarzalne projekty. Pojawia się jednak pytanie – jak umyć kostkę brukową? W tym artykule znajdziesz podpowiedzi dotyczące metod, urządzeń i środków.

Jak umyć kostkę brukową – rodzaje kostki

Pod kątem utrzymania czystości kostkę brukową dzielimy na dwie kategorie – impregnowaną i nieimpregnowaną. Producenci wielu modeli stosują fabrycznie proces zabezpieczania przed zanieczyszczeniami, co skutecznie wpływa na sprawność czyszczenia chodnika, ścieżki czy podjazdu. Nieco inaczej proces może wyglądać w przypadku produktów niezabezpieczonych. Jeżeli podczas układania ekipa brukarska nie użyła środka do impregnacji, czyszczenie kostki brukowej może być bardzo uciążliwe ze względu na szybkość pojawienia się nalotów i plam, a także ich wnikanie wewnątrz materiału.

Dlatego w pierwszej kolejności po ułożeniu takiego modelu dokoła swojego domu warto uwzględnić właśnie taki proces impregnacji. Można to zrobić samodzielnie i najlepiej jest nie odwlekać tego w czasie. Odpowiedni moment jest tuż po zakończeniu prac budowlanych. W ten sposób można zwiększyć odporność kostki na pojawiające się w trakcie użytkowania zabrudzenia.

Jak wyczyścić kostkę brukową – kategorie zanieczyszczeń

Jest kilka podstawowych rodzajów zanieczyszczeń, które warto odróżnić, by dobrać odpowiedni sposób czyszczenia kostki.

Oleje, smary i tłuszcze

Najtrudniejsze w eliminacji są plamy po oleju samochodowym, smarach i tłuszczach np. po udanym grillowaniu. Kluczowy w tym wypadku jest czas. Jak czyścić kostkę brukową z oleju? Gdy tylko takie zanieczyszczenie zostanie zlokalizowane, należy użyć sypkiego piasku, aby wchłonął on wylaną substancję.

W dalszej kolejności warto wykorzystać spore ilości ciepłej wody połączonej z detergentem odtłuszczającym i odpowiednio twardą szczotkę. Każda minuta zwłoki powoduje, że tłuszcz wnika głębiej w strukturę kostki i trudniej jest się go pozbyć. Jeżeli jednak plama nie została szybko zaobserwowana i powyższe środki okazują się zawodne, można wykorzystać myjkę ciśnieniową z odpowiednią chemią. Alternatywą do tego jest też pistolet do piaskowania. Podczas jego używania należy uważać z grubością piasku, by nie zedrzeć zbyt wiele wierzchniej warstwy.

Farby, kleje i zaprawy

W przypadku wszelkiej maści klejów, zapraw i farb również należy działać szybko. Jeśli plama jest świeża, w wielu przypadkach wystarczy jedynie zebranie substancji i użycie wody z detergentem w postaci np. kwasu organicznego. Nie można jednak przesadzać z jego stężeniem, aby nie zniszczył materiału. A czym wyczyścić kostkę brukową, jeżeli substancja zdążyła już zaschnąć? W przypadku zapraw i klejów dobrze jest zebrać możliwie jak najwięcej zabrudzeń szpachelką. W dalszym etapie należy użyć sporej ilości wody, aby plama mogła się nieco zmiękczyć. W końcowym momencie przyda się szczotka lub gąbka i odpowiedni detergent z wodą.

Chwasty, mchy i trawy

W tym przypadku sprawa jest nieco łatwiejsza i nie wymaga wykorzystywania specjalistycznych środków chemicznych. Najskuteczniejsze okazują się metody manualne z wykorzystaniem drucianych szczotek z długim i cienkim włosem, a w przypadku bardzo uciążliwych traw, sprawdza się tarcza druciana, którą zakłada się na kose spalinową ręczną. Bardzo istotne przy tym jest to, jak wyczyścić kostkę brukową bez jej uszkodzenia. Pielenie w ogródku wiąże się zazwyczaj z pozbywaniem chwastów z korzeniami, żeby szybko nie odrosły. Najbardziej uciążliwy jest w tym perz, którego system korzeniowy może się ciągnąć nawet metrami.

W przypadku kostki brukowej trzeba zrobić to inaczej. Wyciąganie na siłę roślin z korzeniami może doprowadzić do unoszenia kostki lub zniszczenia podsypki betonowej pod nią. W dalszej perspektywie grozi to powstaniem dołków lub innych uszkodzeń chodnika czy podjazdu. Również ostre środki chemiczne np. herbicydy mogą powodować odbarwienia kostki i jej zniszczenie. Należy więc wykorzystywać odpowiednio twarde szczotki ręczne lub tarcze druciane, by wyszorować szczeliny i przy okazji nie zniszczyć kostki.

Pleśń, grzyb i nalot

Nadmierna wilgoć może spowodować powstanie powyższych organicznych zanieczyszczeń na podjeździe lub chodniku. Jak umyć kostkę brukową z niepożądanych nalotów? Ze względu na rozległość tego rodzaju zabrudzeń ręczne czyszczenie nie zawsze będzie właściwe. Dobre rozwiązanie stanowi myjka ciśnieniowa z długą dyszą. W przypadku niektórych delikatnych nalotów lub pleśni nie trzeba stosować nawet środków czyszczących. Wystarczy odpowiedni strumień wody. Myjki i akcesoria do nich można znaleźć na naszej stronie.

Czyszczenie kostki brukowej – jak często je przeprowadzać?

Utrzymanie efektu wizualnego, który towarzyszy świeżo położonej kostce nie jest prosty i wymaga zaangażowania. Dlatego nie warto decydować się na zabieg oczyszczania jej jedynie wtedy, gdy zabrudzi się w bardzo dużym stopniu. Najlepsze efekty przynosi regularne dbanie o stan przydomowej nawierzchni. Prace konserwacyjne dobrze jest przeprowadzać przynajmniej 3 razy w roku. Chodniki, podjazdy i inne elementy wykorzystujące kostkę brukową najmocniej eksploatowane są w lecie, dlatego jej mycie warto realizować przed sezonem letnim, w jego trakcie i po zakończeniu.

Oczywiście bardzo dużo zależy od osobistych preferencji, rodzaju położonej kostki, ilości wykorzystywanych maszyn i sprzętów, czy zwyczajnie warunków dookoła domu. Czyszczenie kostki brukowej w warunkach miejskich, gdzie większość dróg i chodników jest wybrukowana lub pokryta asfaltem, będzie być może przeprowadzane rzadziej. Na częstotliwość mycia wpływają też przydomowe krzewy, drzewa i inne rośliny, które mogą utrudniać utrzymanie kostki w należytym stanie.

Chociaż doprowadzenie chodnika czy podjazdu wykonanego z bruku wymaga nieco wysiłku, daje bardzo przyjemne wizualnie efekty. Warto się na nie zdobyć, aby zapewnić sobie czystość wokół domu.

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Separator image Posted in Dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *