Przepływowe podgrzewacze wody

Podgrzewanie wody użytkowej to kluczowa sprawa dla sprawnego funkcjonowania domu i mieszkania. Wiele osób poszukujących urządzeń podgrzewających decyduje się na zasilane siecią elektryczną piecyki przepływowe. Za ich pomocą możemy szybko i sprawnie podgrzać wodę w naszych kranach. Jeśli przygotowujesz się do zakupu podgrzewacza przepływowego – poniżej udzielamy kilku pomocnych porad. Dowiesz się przede wszystkim – jak dopasować moc urządzenia do naszych potrzeb grzewczych, a tym samym – jak trafić z wyborem w dziesiątkę.

Moc podgrzewaczy przepływowych – kluczowy parametr w ich wyborze

Określenie jakiej mocy urządzenie będzie nam potrzebne nie jest zupełnie łatwe. Należy zacząć od ustalenia prostej sprawy – ile jest gotowych lub w przygotowaniu punktów wypływu wody. Moc urządzenia należy bowiem od ich ilości, ale także ich rodzaju.

Przykładowo – do obsługa ujścia umywalkowego potrzebny będzie nakład mocy o wartości 3,5 kW. W przypadku zlewozmywaka będzie to nieco więcej – bo nawet 6 kW. Kabiny prysznicowa wyposażona w typową wylewkę potrzebuje aż 12 kW do sprawnej obsługi. Natomiast by napełnić wannę – potrzebna 18 kW.

Już po tym krótki wyliczeniu zauważamy, że chcąc obliczyć nasze zapotrzebowanie na moc należy w pierwszej kolejności zsumować wszystkie występujące ujścia – a uzyskany wynik określa nasze zapotrzebowanie.

Oczywiście, należy też uwzględnić dodatkowe urządzenia, które będą wymagać nakładu mocy by popłynęła z nich ciepła woda. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń ulokowanych w kuchni i łazience – wszak w tych właśnie pomieszczeniach znajdują się punkty poboru wody. Warto jednak pamiętać, że nawet tak niepozorna zmiana jak montaż deszczownicy w kabinie prysznicowej może doprowadzić do zwiększonego poboru mocy.

Podgrzewacze przepływowe jednofazowe – do obsługi niewielkich punktów poboru wody

Podgrzewacze wody elektryczne przepływowe mogą być różnej mocy oraz rozmiarów, a tym samym – nadawać się do obsługi różnych miejsc i punktów poboru wody. Przykładowo – jeśli poszukujesz podgrzewacza, który będzie obsługiwał tylko jedną umywalkę lub niewielkich rozmiarów zlew – wówczas warto wybrać urządzenie jednofazowe, zasilane zwykłym napięciem 230 V.

Podgrzewacze takie są zazwyczaj wieszane tuż na umywalką lub w jej bezpośrednim pobliżu. Co prawda, rzadziej wykorzystuje się je w domach rodzinnych lub mieszkaniach, częściej natomiast znajdują zastosowanie w domkach działkowych, letniskowych, a także w food truckach, punktach gastro i innych miejscach, gdzie pojawia się potrzeba dostępu do punktu poboru ciepłej wody.

Podgrzewacze jedno- i trzyfazowe: miejsce przeznaczenia

Podgrzewacze podłączane do instalacji jednofazowej to najczęściej urządzenia o niedużej mocy – wynoszącej ok. 4 kW. Jeśli wybierasz jednak urządzenie większej mocy – wówczas warto pamiętać, że konieczne będzie podłączenie go do instalacji trójfazowej.

Warto to podkreślić, aby uniknąć potencjalnego rozczarowania – wiele osób bowiem poszukuje podgrzewaczy przepływowych do swoich domków letnich lub działkowych, gdzie po prostu nie ma możliwości podpięcia silniejszych urządzeń. Wówczas należy stosować wyłącznie urządzenia jednofazowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here