karnisz sufitowy

Chcąc zaprojektować przytulne i funkcjonalne wnętrze nie można zapomnieć o karniszach sufitowych. Ich różnorodność sprawia, że można je wykorzystać do kreowania charakteru sypialni, salonu i innych pomieszczeń. Jak jednak odpowiednio dobrać karnisze sufitowe do projektowanego wnętrza?

Rodzaje karniszy sufitowych – jaki wybór mamy?

Na rynku znaleźć można karnisze sufitowe różniące się od siebie pod wieloma względami, w tym rodzajem konstrukcji. Przed zakupem karniszy warto więc dowiedzieć się jakie rodzaje karniszy możemy wybrać.

Najczęściej spotykanym rodzajem są karnisze sufitowe pojedyncze, które można wykorzystać do zawieszenia tylko firan lub zasłon. Są uniwersalne, klasyczne, a jednocześnie proste w montażu. Ich wygląd sprawia  także, że będą idealnie nadawać się także do nowoczesnych wnętrz. To także idealne rozwiązanie do pomieszczeń, które nie wymagają zasłon, na przykład w kuchniach lub łazienkach z oknem.

Często spotkać można także karnisze podwójne, które pozwalają jednocześnie zawiesić zarówno firankę, jak i zasłony. To bardzo popularne rozwiązanie, które wykorzystać można w salonach, sypialniach i innych pomieszczeniach, w których chcemy mieć zasłony i firany. Na podwójne karnisze sufitowe możemy zdecydować się także niezależnie od stylu mieszkania.

Alternatywnym rozwiązaniem dla opisanych wyżej klasycznych modeli karniszy są karnisze szynowe. Wyposażone są one w tunele z uchwytami, które wykorzystuje się do wieszania firan lub zasłon. W przypadku karniszy szynowych możemy zdecydować się zarówno na wariant pojedynczy jak i podwójny. Na rynku dostępne są także modele z maskownicą, która składa się z szyny i specjalnej osłony, która pozwala ukryć elementy łączące zawieszoną tkaninę z karniszem, co znacznie poprawia wygląd karniszy.

Ostatnim, zyskującym na popularności rozwiązaniem są karnisze sufitowe do zabudowy, które cieszą się popularnością przez swoje walory estetyczne. W tym rozwiązaniu karnisz ukryty jest za ozdobną listwą, którą można dobrać do stylu mieszkania.

Jak dobrać karnisz sufitowy do wnętrza?

Jednym z najważniejszych aspektów, które należy brać pod uwagę podczas wyboru karniszy, jest styl danego wnętrza. Karnisz bowiem jest idealnym elementem do podkreślenia charakteru pokoju. W ten sposób do wnętrz w stylu glamour idealnie będą pasować tradycyjne karnisze ukryte za listwą maskującą, a z kolei do wnętrz industrialnych lub minimalistycznych najlepszym rozwiązaniem będą nowoczesne karnisze szynowe wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych.

Równie istotnym aspektem podczas doboru karniszy jest ich kolor, który może wyeksponować całą konstrukcję lub odwrotnie, ukryć ją. Białe karnisze będą idealnie pasować do jasnych wnętrz w charakterze skandynawskim. Na czerń zaś warto zdecydować się, dobierając karnisze do nowoczesnych wnętrz, na przykład w stylu industrialnym.

Dobrze dobrane karnisze sufitowe to idealny sposób podkreślenia charakteru i stylu wnętrz. Sam wybór jednak musi być odpowiednio przemyślany i przeanalizowany, by karnisz wkomponował się w wybraną przez nas stylistykę.

Czytaj Więcej

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here