Przyłącza kablowe czy napowietrzne

Współcześnie jedną z najbardziej niezbędnych do życia rzeczy jest elektryczność. Służy ona już nie tylko do oświetlenia domu, lecz także do zasilania licznych urządzeń, od elektroniki, przez elektronarzędzia, aż po niekiedy grzejniki. Na jaki rodzaj przyłącza przy budowie domu najlepiej się zdecydować?

Aktualnie stosowane są przyłącza energetyczne kablowe i napowietrzne. Napowietrzne, tak jak sugeruje nazwą, są to przyłącza prowadzone bezpośrednio od linii elektroenergetycznych poprzez przewód prowadzony na zewnątrz, „na powietrzu”. Kablowe są najczęściej stosowane na terenach zurbanizowanych, a kabel jest ułożony w ziemi. Przyłącza kablowe w przeciwieństwie do przyłącza napowietrznego są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne, powodowane na przykład przez pioruny, czy upadające drzewa i gałęzie. Są niestety droższe i trudniejsze w instalacji. Należy to brać pod uwagę przede wszystkim wtedy, gdy przyłącze mają być długie. Ziemia, w której znajduje się kabel pełni rolę naturalnego uziemienia i tłumi ewentualne przepięcia. Pewnym problemem jest jednak kwasowość ziemi, która naraża kable na zniszczenie szczególnie w miejscach ich łączenia. Ważny jest również aspekt estetyczny – przyłącza kablowe są niewidoczne, podczas gdy przyłącza energetyczne są zwykle mocowane do muru budynku. Dużo łatwiejsze z punktu widzenia dopełniania formalności jest stosowanie przyłącza energetycznego. Już na etapie budowy należy podjąć decyzję dotyczącą doboru przyłącza. Najlepiej od początku stosować docelowy rodzaj przyłącza, a po zakończeniu budowy, jedyną konieczną akcją będzie podpisanie nowej umowy, bez konieczności jakichkolwiek zmian technicznych.

Podsumowując, przyłącza energetyczne kablowe i napowietrzne, chociaż pełnią taką samą rolę, znacząco się od siebie różnią. Przyłącza kablowe górują jednak nad napowietrznymi, jednakże przegrywają w kategoriach ceny i łatwości dokonywania stosownych formalności. Osoby mogące sobie pozwolić na wyższy koszt, powinny poważnie rozważyć przyłącza kablowe.

Przyłącza energetyczne i napowietrzne możesz zakupić w sklepie internetowym https://www.elektrospark.pl/oferta/uslugi-elektryczne/przylacza-energetyczne-kablowe-i-napowietrzne

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki środek owadobójczy dla roślin wybrać?
Następny artykułOświetlenie LED
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here