Renowacja drewnianego tarasu - jak zrobić to dobrze

Regularne dbanie o taras sprawia, że ten długo pozostanie w doskonałej kondycji. Niemniej jednak profesjonalnej renowacji drewna nie da się uniknąć. Jak zrobić to tak, by odzyskać pierwotny wygląd drewnianego tarasu?

Nawet zadaszony taras drewniany jest wrażliwy na warunki atmosferyczne. Zmiany temperatur, wilgotność, a także pył, brud i drobne uszkodzenia mechaniczne skutkują przerwaniem warstwy ochronnej, jaką stanowi olej. Stąd nawet regularnie czyszczony taras czasem potrzebuje specjalistycznej renowacji. 

Kiedy taras nadaje się do renowacji?

Poszarzałe deski pokryte patyną, zalegająca w ryflach warstwa brudu i kurzu oraz utrata powierzchni olejowej to znaki, które kwalifikują taras do mechanicznej renowacji. Nie warto zaczynać od samodzielnego szlifowania desek czy używania silnych chemicznych środków, bo drewno tego “nie lubi”. Użycie samej myjki ciśnieniowej też nie jest w tym wypadku rozwiązaniem wystarczającym, bo myjka nie dotrze w miejsca, gdzie zgromadziły się złogi brudu. Maszynowa renowacja tarasu wykonana przez specjalistów to najlepsze rozwiązanie, by skutecznie oczyścić i chronić taras na kolejne lata. 

Maszynowa renowacja tarasu krok po kroku 

Niezależnie od tego, czy taras wykonany jest z desek ryflowanych, czy gładkich oraz czy drewno jest egzotyczne, czy europejskie – renowacja mechaniczna zawsze przebiega etapowo. Zaczyna się od czyszczenia maszynowego w miejscach, gdzie jest to możliwe oraz od ręcznego usuwania zabrudzeń w miejscach trudniej dostępnych. Następnie specjaliści nakładają środek odszarzający, który po wniknięciu w strukturę desek zmywa się myjką ciśnieniową. Ostatnim elementem procesu jest konserwacja, która następuje po całkowitym wyschnięciu tarasu. Po takiej renowacji taras wróci do wyglądu z pierwszego dnia po jego montażu. Oczywiście nie oznacza to, że nie będzie trzeba o niego dbać. Im więcej poświęca się mu czasu sezonowo, tym łatwiej utrzymać jego urodę. 

Zalety maszynowej renowacji tarasu 

W profesjonalnych, działających na terenie całego kraju firmach zajmujących się budowaniem i renowacją tarasów jak Idea Garden, maszynowa renowacja odbywa się z uwzględnieniem konkretnych warunków, jakie napotka na swojej drodze specjalistyczna ekipa. Niekiedy będzie trzeba jakąś część tarasu rozebrać, innym razem użyć fachowego środka do usuwania patyny z drewna. Wszystkie prace są jednak wykonywane przez specjalistów, doskonale zorientowanych w cechach drewna i sposobach jego ochrony. Najważniejszą zaletą nowoczesnych technik mechanicznej renowacji tarasu jest fakt, że w trakcie procesu zintegrowany odkurzacz od razu usuwa pyły powstające w trakcie szlifowania desek. A takiego efektu ręcznie nie da się osiągnąć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie krzesła wybrać do kuchni
Następny artykułMieszkania w Szczecinie
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here