Obiekty polskiej kultury, pomału zostają już rekonstruowane i odbudowywane. Jest wiele budynków architektonicznych, które pomału odzyskują swoją dawną świetność. Jest to możliwe dzięki pasjonatom, którzy zajmują się renowacją zabytków.

W JAKI SPOSÓB ODBYWA SIĘ RENOWACJA ZABYTKÓW?

Zabytkowe i stare budynki to budynki z duszą, mają one w sobie coś niesamowitego. Jednak, by rozpocząć prace konserwatorskie w takim budynku, potrzebujemy uzyskać zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgłaszając się do Polskiej Pracowni Konserwacji Zabytków, możemy mieć pewność, że wszelkie formalności zostaną dopełnione. Renowacja zabytków, która jest dokonana przez profesjonalną pracownię, to gwarancja wykonania pracy bardzo dobrze i profesjonalnie.

Wszystkie prace konserwatorskie powinny być wykonane zgodnie z ustaleniami ustawy, która określa w jaki sposób i jak powinna przebiegać renowacja starych budynków. W myśl ustawy każda nieruchomość zabytkowa to taka, która jest świadectwem minionych czasów. Dlatego też powinna być ona odrestaurowana w taki sposób by nie odbiegać od swojego oryginału. Ponadto uważa się, że fakt, iż dana nieruchomość zachowa swoją pierwotną formę ma duże znaczenie dla społeczeństwa.

Wszystkie prace remontowe mogą się rozpocząć dopiero po uzyskaniu zgody na budowę, a tę otrzymamy po uzyskaniu pozwolenia na remont, od konserwatora zabytków. W takim pozwoleniu określa się jasno i bardzo precyzyjnie, jakie prace budowlane i remontowe mogą w danym budynku być wykonane.

ZABYTEK ODRESTAUROWANY ALE BEZ SAMOWOLKI

Każda renowacja budynku zabytkowego powinna odbywać się przy współudziale osób znających się na historii sztuki. Najlepiej więc jest rozpocząć współpracę z doświadczoną pracownią konserwatorską.Jeśli chodzi o budynki zabytkowe, to przy ich remontach należy użyć takich materiałów lub o zbliżonej strukturze, jakie były użyte za czasów powstawania danych budynków.Ponadto bardzo ważne jest dbanie o szczegóły, wszelkiego rodzaju sztukaterię i ozdoby. Obejmując renowacją dany budynek architektoniczny, musimy szczególnie zadbać o bardzo dobre i wierne jego odtworzenie.

Zabytek architektoniczny nie może być samowolnie rekonstruowany i samowolnie remontowany. Wszystko kiedyś będzie sprawdzone zgodnie z wszelką dokumentacją i może zdarzyć się, że dostaniemy odpowiednie kary za samowolne decydowanie o budynku, który jest dobrem narodowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here