pellet

W dobie rosnącej świadomości społecznej w kwestii ekologicznych źródeł ciepła coraz więcej osób zaczyna interesować się pelletem. Granulat powstający z odpadów drzewnych jest bowiem znacznie czystszym i mniej szkodliwym rozwiązaniem niż węgiel. Na dodatek nie odstaje zbytnio pod względem wartości opałowej. Poznaj kilka najważniejszych faktów dotyczących ogrzewania pelletem.

Piec na pellet z podajnikiem

Przejście na ogrzewanie domu granulatem drzewnym wiąże się z koniecznością zakupu specjalnego pieca z podajnikiem na pellet. Jest to dość kosztowna inwestycja, która może oznaczać niekiedy remont kotłowni. Warto jednak wiedzieć, że obecnie w wielu miejscach na mapie Polski można skorzystać z dotacji na termomodernizację domu. Takie dopłaty mogą pokryć niekiedy sporą część kosztów zmiany systemu ogrzewania w budynku.

Piece pelletowe to bardzo nowoczesne urządzenia, które z pewnością ułatwią życie domowników. Należy załadować do podajnika granulat, a następnie wybrać odpowiednie ustawienia w menu sterownika. W wysokiej jakości sprzęcie dołożenie opału może być konieczne nawet dopiero po trzech dniach. Na dodatek piec na pellet nie wymaga tak częstego czyszczenia – popiołu po spalaniu jest niewiele, można też spotkać się z wbudowanym mechanizmem automatycznego czyszczenia wymiennika.

Kupowanie pelletu

Opłacalność pelletu w dużej mierze zależy od jego jakości. Z tego powodu należy zachować sporą ostrożność podczas zakupów, zwłaszcza jeśli zamawia się opał online. Dobrym znakiem może być obecność certyfikatów, które oznaczają przejście wielu kontroli jakości. Takimi certyfikatami może pochwalić się marka Pellet Robin należąca do renomowanej firmy SAM-BUD-ROL.

Wiarygodność przedsiębiorstwa można też stwierdzić na podstawie oficjalnych danych m.in. w bazie KRS. W przypadku prywatnych sprzedawców nie ma takiej możliwości, dlatego zasadniczo odradza się kupowanie opału od osób prywatnych. W branży niestety nie brakuje oszustów oferujących podrobiony granulat. Dość dobrym źródłem wiedzy o firmie sprzedającej pellet mogą też być opinie klientów zamieszczone w Internecie.

Przechowywanie pelletu

Zakup opału jest często sporym wydatkiem, dlatego warto dobrze przygotować się do przechowywania go. Pellet wyjątkowo źle reaguje na wilgoć, która może obniżyć jego wydajność, utrudniać spalanie, a nawet przyczynić się do obniżenia sprawności pieca z podajnikiem. Worki z granulatem mają dziurki w celu uzyskania stałego dostępu do powietrza, dlatego pomieszczenie, w którym stoją, powinno być suche.

Nie zaleca się trzymania pelletu na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem może być z kolei składowanie tego opału w piwnicy bądź garażu. Sporą zaletą granulatu jest to, że nie brudzi pomieszczenia tak jak np. węgiel. Pod żadnym pozorem nie należy natomiast wysypywać pelletu z worków w kotłowni, ponieważ jest stosunkowo łatwopalnym odpadem drzewnym. Nie istnieje jednak ryzyko, że w przypadku granulatu dojdzie do samozapłonu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTanie klimatyzatory pokojowe do 1300 zł. Czy warto?
Następny artykułCzystość samochodu
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here