Wiśnia Łutówka

Łutówka to jeden z najpopularniejszych gatunków wiśni występujących w Polsce. Jej kraj pochodzenia nie jest do końca znany, uznaje się, że przywędrowała do nas z Holandii lub Francji. Roślina inaczej nazywana jest Łutówką Okrogłopączkową lub Łutówką Pudliszkowską.

Wiśnia Łutówka i jej zalety

Wiśnia Łutówka cieszy się dużą popularnością ze względu na regularność i obfitość owocowania. Niestety, gatunek nie nadaje się do uprawy ekologicznej, ponieważ musi być stale nawożony i pryskany środkami do ochrony roślin. Jest to drzewko wyjątkowo wrażliwe, w rezultacie czego podatne na liczne choroby, np. plamistość liści czy moniliozę. Jednak biorąc pod uwagę odporność rośliny, jej cechą charakterystyczną jest wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne. Pąkom wiśni nie szkodzą niskie temperatury i wiosenne przymrozki. Gatunek najczęściej jest uprawiany na skalę przemysłową. Można go również spotkać w domowych ogródkach, ponieważ ma bardzo małe wymagania glebowe i klimatyczne.

Charakterystyka uprawy Wiśni Łutówki

Czas kwitnienia wiśni Łutówki przypada na kwiecień i maj. Kwiaty drzewka są pełne, białe o kulistym kształcie. Jest to roślina bardzo wymagająca i potrzebująca wielu zabiegów agrotechnicznych. Ma tendencję do przenoszenia owocowania na zewnątrz korony, dlatego należy regularnie przycinać jej pędy. Wiśnia Łutówka owocuje już po 2-3 latach od zasadzenia. Owoce rośliny bardzo dobrze znoszą zmieniające się polskie warunki pogodowe. Najlepszym stanowiskiem do uprawy Łutówki jest miejsce mocno nasłonecznione oraz przewiewne. Drzewko nie ma większych wymagań glebowych. Ziemia, na której jest uprawiane, powinna być wilgotna oraz mieć lekko kwaśne lub obojętne pH. Wiśnię Łutówkę należy co roku podcinać i w zależności od potrzeby stosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Owoce Wiśni Łutówki – przetwory i zdrowotne właściwości

Wiśnia Łutówka wydaje soczyste, ciemne i kwaśne owoce. Drzewko późno owocuje, a zbiory przypadają na okres lipca i sierpnia. Obfitość odmiany sprawiła, że owoce nadają się do wykorzystania w przetworach. Nie mogą być one jednak długo przechowywane, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ich mrożenie lub przetwarzanie termiczne. Najpopularniejszymi wiśniowymi przetworami są wszelkiego rodzaju konfitury, dżemy, soki, jak i nalewki. Jej owoce to źródło witaminy C, przeciwutleniaczy oraz minerałów. Ich właściwości lecznicze od dawna wykorzystuje się w medycynie ludowej. Owoce wiśni Łutówki mają dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, chronią przed anemią, obniżają poziom złego cholesterolu, a nawet leczą bezsenność. Ze względu na ogromną zawartość przeciwutleniaczy, neutralizujących wolne rodniki, stosuje się je w profilaktyce nowotworowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here